dítě si plete písmena

Dítě píše zrcadlově

Dítě píše zrcadlově – zdánlivě nevinný problém, nad kterým můžete mávnout rukou a počkat, až SE TO SAMO spraví. Nebo to jde i jinak? Ale jak? V tomto článku si řekneme, proč je zrcadlové psaní problém, kdy má smysl zasahovat a hlavně, kdo vám pomůže s řešením.

Kdo už mě zná, ví, že si neodpustím trošku teorie.

Jaký je rozdíl mezi kreslením obrázků a kreslením písmenek?

Dejme tomu, že vaše dítě má chuť něco nakreslit. Auto, kytku, domeček, maminku nebo celá rodinu… Dá se v tom udělat chyba? Nedá, že? Málokdy řekneme: hm, tvůj obrázek maminky se mi moc líbí, jenom jsi ji nakreslila špatně. Máš ji obráceně. Dívej, maminka se kreslí takto.
Ano, existují obrázky, kdy si dítě kreslí jak chce a je to v pořádku. A pak se to stane.

Vaše dítě jednoho dne napadne, že se podepíše. Ukážete mu to, nebo si někde najde své jméno a zkusí to opsat. A chyba je na světě. Najednou můžete říct – hm, ty ses krásně podepsal, to je skvělý, jenom jsi to napsal špatně. Dívej, takhle to patří správně. A vaše dítě se na vás kouká a vůbec nechápe. Ono to totiž vidí jinak, svýma očima. A jejich očima to správně napsané je. Dítě, které píše písmena totiž vnímá jejich tvar, ale neumí ještě vyřešit další důležitou věc – směr.

Jak už jsem řekla výše, písmenka mají totiž nejen svůj tvar, ale také svůj směr. Každé písmeno má jasně určeno, co musí být nahoře a co dole. Co je napravo a co je nalevo. A pokud vaše dítě píše zrcadlově, nemá problém se psaním, ale s pojmy jako – nahoře, dole. vepředu, vzadu, před a po, před a za, vpravo a vlevo. Levá a pravá jsou nejsložitější a mohou se plést celý život.

Zopakuji to pro jistotu ještě jednou: pokud vaše dítě píše zrcadlově, nemá problém se psaním, ale má problém s vnímáním směru, tzv. direkcionality.

Mimochodem – všechny tyto pojmy jsou důležité i pro to, aby vaše dítě pochopilo hodiny. Klasické ručičkové hodiny. Takže pokud se hodiny už dlouho učíte, a pořád nic, možná je problém někde jinde.

Malé shrnutí: Pokud Vaše

  • dítě píše zrcadlově,
  • plete si pravá levá a 
  • neumí nebo se mu pletou klasické ručičkové hodiny,

je jasné, proč se mu pletou písmenka a proč píše zrcadlově. A to je problém. A pokud jej nevyřešíte, bude písmenka i do budoucna špatně rozlišovat, budou se mu špatně učit, bude si je těžko zapamatovávat a vy se to s ním pak budete doma muset dlouhé nekonečné hodiny učit.

Ráda bych ještě připomenula, že vysvětlení, že b má bříško vepředu a d má zadek vzadu těmto dětem nepomáhá.

Řešení zrcadlového psaní?

Pokud máte doma mrňouska řekněme do 5 let a ono má zájem o písmenka, je to samozřejmě skvělé a na nějaký trénink zatím klidně zapomeňte. Teda pokud nemáte za cíl vychovat z dítěte malého génia.

Kdy naopak má smysl cvičit?

  • u předškoláků
  • u dětí s odkladem školní docházky
  • u prvňáčků, kteří se písmenka učí těžko a vy tušíte, že potřebuje popostrčit
  • u školáků jakéhokoliv věku, kterým se ještě pořád písmenka pletou (klidně i deváťáci).

Ve skutečnosti nejde o nic těžkého, naopak bych řekla, že je to úplná blbost, která ale může vám i vašemu dítěti pěkně znepříjemnit život ve škole. Naopak, vyřešení tohoto problému vám může život velice zpříjemnit, protože učení se písmenek, čtení i psaní, bude najednou radost.

Kde hledat pomoc?

A – Ideální varianta: najděte si ergoterapeuta (jde to těžko, je jich málo, ale jsou :-)), který se ideálně specializuje na práci s dětmi (to je ještě těžší, ale věřte mi, existují). Ergoterapeut je něco jako fyzioterapeut, ale jemnější. Pomůže vám například i v případě, že vaše dítě špatně drží tužku, ale umí toho samozřejmě mnohem více, asi o tom napíšu samostatný článek.

B – Další možností je zeptat se v Pedagogicko-psychologické poradně, kde by s vámi teoreticky také mohli zacvičit. Důležité je ale říct, že nepotřebujete diagnózu, ale že hledáte řešení problému. Nenechte se prosím odradit tím, že má vaše dítě náběh na dyslexii apod. Nemá.

C – Rychlá varianta pro všechny, kteří spěchají a chtějí problém vyřešit co nejdříve – online kurz s podivným názvem direkcionalita a lateralita.

Vybrala jsem ta nejefektivnější cvičení a vytvořila sestavu na 1 měsíc. Výhodou tohoto kurzu je, že je online. To znamená, že se nikam nemusíte objednávat, nikam nemusíte jezdit. Materiály si vytisknete, cvičit budete v klidu doma a zabere to jen pár minut denně ( Pokud tedy nepočítám čas, než přesvědčíte sebe nebo své dítě, že se jde cvičit).

Mé osobní doporučení: Zkombinujte dvě varianty. Pokud už jste tady, dočetli jste tento článek až sem, je jasné, že máte doma problém. Na nic proto nečekejte a objednejte si online kurz teď hned. Je to na 1 měsíc a díky garanci o nic nepřijdete. Buď to zafunguje a nebo vám vrátím peníze.

Zároveň bych se ale pokusila najít někoho, kdo by s vámi mohl pracovat naživo. Objednací doby bývají bohužel spíše delší a mohou se pohybovat i v řádu několika měsíců. Vy máte jedinečnou možnost využít čas čekání a začít teď hned. Těším se na vás v online kurzu.

A pokud by vás téma potíží s učením a skryté vady zraku zajímala více, stáhněte si můj e-book ZDARMA.

Je optometristka a expertka na dětské oči. Autorka eBooku Poruchy učení nebo skrytá vada zraku? >>. Její superschopnost: Skrze trénink očí dokáže pomoci dětem ke snadnějšímu čtení a učení. Celý její příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.