Zkřížená lateralita

Zkřížená lateralita 2. díl

Zkřížená lateralita prakticky. V tomto článku se podíváme na nejčastější omyly spojené se zkříženou lateralitou a také se dozvíte, jak můžete se svými dětmi snadno vyřešit zrcadlové psaní písmen, pletení písmenek a čísel, i to, jak pomoci dětem konečně pochopit, že b má bříško vepředu a d má zadek vzadu :-).

O zkřížené lateralitě jste už možná četli v mém 1. článku, ale nikam neklikejte, dnes se totiž zaměříme na to, jak zkříženou lateralitu vyřešit. Rychle, jednoduše. Sami doma.

Zkřížená lateralita sama o sobě totiž není problém.

Je to jen jiné zapojení mozku. Ale aby to všechno v hlavě mohlo dobře fungovat, je fajn mozek trošku procvičit. To můžete dělat přirozeně díky tomu, že svému dítěti dopřejete dostatek pohybu nebo třeba pravidelným tréninkem hry na hudební nástroje.

A když už je pozdě, vaše dítě třeba chodí do školy a už má potíže, můžete mozek procvičit bodíky různým cvičením na propojení pravé a levé mozkové hemisféry. Zkuste zadat do Google, na Youtube a uvidíte spoooustu nápadů.

Zkřížená lateralita je jen strašidelná diagnóza. To je všechno.

Velmi často se ale setkávám s omyly související se zkříženou lateralitou. Říká se:

Omyl č. 1: Vaše dítě píše zrcadlově, protože má zkříženou lateralitu.

Omyl č. 2: Vaše dítě špatně čte, protože má zkříženou lateralitu.

Omyl č. 3: Vaše dítě si plete písmenka b a d, protože má zkříženou lateralitu.

Je to hloupost. Jinak by přece všichni lidé se zkříženou lateralitou měli potíže se čtením, všem by se pletla písmenka a špatně by četli. Ale tak to není. Ve skutečnosti má zkříženou lateralitu spousta lidí a ani o tom neví.

Problémem se totiž zkřížená lateralita stává ve chvíli, kdy uvěříte, že je to problém a viník všeho zla. Ve skutečnosti není. Zkřížená lateralita je pouze strašidelný název, který znamená: mozek vašeho dítěte je v pořádku, jen je jinak propojený a potřebuje cvičením a pohybem trošku popohnat :-). Důležitá je ta informace, že mozek vašeho dítěte je v pořádku a že se dá trénovat. A já vám prozradím, že je to snadné a že to zvládnete i sami doma.

Vás totiž ve skutečnosti netrápí zkřížená lateralita, ale spíš popletená písmenka, to, že vaše dítě stále neumí určovat hodiny a to, že si plete pravou a levou stranu. Klidně ještě i v páté třídě.

Představte si dva scénáře:

Scénář 1:

Přijdete do poradny a tam by vám řekli: aha, vašemu dítěti se plete písmenko b a d, neumí určovat hodiny a špatně určuje pravou a levou ruku? To je v pohodě. Stačí, abyste si zacvičili pár cviků na propojení pravé a levé mozkové hemisféry, abyste procvičili pojmy nahoře/dole, vpravo/vlevo, vepředu/vzadu, před a po a až to vaše dítě skutečně pochopí, tak se mu to přestane plést a je po problému. Můžete cvičit třeba takto…

Nebojte, ta cvičení se dozvíte za chviličku. Místo toho jste ale v poradně nejspíš slyšeli:

Scénář č. 2:

Vašemu dítěti se pletou písmenka? Ještě teď ve 3. třídě neumí určit pravou a levou ruku? A neumí hodiny? Nepřeučovali jste ho náhodou, aby psal pravou rukou? Nojo, on má asi zkříženou lateralitu. A napíší vám to do zprávy. Běžná praxe.

S hrůzou odejdete domů a začnete googlit, co to vlastně znamená a co se s tím dá dělat. Možná zjistíte, že je to neléčitelné. Ach jo!

Ale díky tomu jste tady a já vám říkám: podívejte se na toto video. Natáčela jsem ho narychlo, bez velké přípravy, ale jsou v něm super tipy na jednoduchá cvičení, díky kterým konečně vyřešíte problémy s popletenými písmenky, se zrcadlovým psaním i s tím, jak naučit určovat pravou a levou ruku.

Video je určené pro menší děti a pro předškoláky, ale já věřím, že s trochou fantazie dokážete cvičení proměnit i pro větší děti. Cvičte pravidelně každý den, nemusíte dělat nic jiného a za pár dní se stane zázrak :-). Slibuji.

Video: Zkřížená lateralita prakticky

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

PS: Pokud budete chtít, můžete mě sledovat na Facebooku nebo Instagramu jako zrakovy.trenink. A pokud vás téma zkřížené laterality a poruch učení zajímá více, stáhněte si ZDARMA můj e-book, ve kterém se toho dozvíte víc.

Je optometristka a expertka na dětské oči. Autorka eBooku Poruchy učení nebo skrytá vada zraku? >>. Její superschopnost: Skrze trénink očí dokáže pomoci dětem ke snadnějšímu čtení a učení. Celý její příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.