Kdo je Lucie Křepelová

Jsem optometristka a expertka na zrakový trénink

Pomůžu vám s PORUCHAMI UČENÍ, pokud jsou způsobeny zrakovou vadou. Dám vám tipy, jak se zbavit TUPOZRAKOSTI a poradím, jak zastavit NARŮSTÁNÍ DIOPTRIÍ U KRÁTKOZRAKOSTI.  

Během našich rozhovorů půjdeme pěkně do hloubky. Proto mi přijde fér, abyste poznali i vy mě. 

Profesně:

 • Jsem optometrtistka a experetka na zrakový trénink. 

Soukromě:

 • Jsem máma skvělého syna a partnerka úžasného muže.
 • Milovnice sladkého vína a hořké čokolády (to kdybyste potřebovali vědět, čím mi udělat radost). 
 • Jsem knihomol a zapisovatel. Miluju myšlenkové mapy. 
 • Jsem tvůrce. Maluju, miluju hudbu, poslouchám ji, zpívám a hraju na spoustu hudebních nástrojů. 
 • Miluju všechny balanční hry, které vás napadnou - chodím po slackline, jezdím na longboardu,  lezu po skalách i umělých horolezeckých stěnách.
 • Miluju vodu ve všech jejích skupenstvích - od sněhu, přes koupání až po saunování. 
 • Ráda se učím nové věci, zdolávám výzvy a překážky.
 • Miluju cestování a výlety. 
 • Sama sebe pořád překvapuju tím, co dokážu, když se do něčehu pustím. Třeba teď nově umím udělat web, dělám SEO, natáčím videa, dělám marketing a milion dalších věcí. 
 • Nesnáším kapustu, slova jako: to nejde, nemám čas nebo nechce se mi.
 • Jsem sxtrémně nespolečenský člověk, nerada telefonuju, ale makám na tom a zlepšuju se. 

Chcete vědět, jak jsem se dostala ke své práci snů?

Vždy mě bavila práce s dětmi, a proto jsem šla studovat fyziku. Ne, není to vtip. Hned to vysvětlím.

Jsem z podnikatelské rodiny. Rodiče mají oční optiku a když jsem se rozhodovala, co budu po gymnáziu dělat, zkusila jsem optometrii. Kdyby mě to nebavilo, po roce bych šla jinam...
Optometrie je opravdu obor zahrnující fyziku, matiku, biologii a spoustu dalších věcí. Díky úžasným vyučujícím a skvělým spolužákům mě to chytlo. A nejen to.

 

Svůj obor, tedy oči a vidění, vážně miluji

V rámci studia jsem proto využila každou příležitost k praxi. Byla jsem u lékařů, ortoptistek, očních optiků i optometristů. A vybírala jsem vždy špičky z oboru, žádná ořezávátka. A právě na takové jedné praxi v Německu jsem se náhodou seznámila s funkcionální optometrií. Obor, který v ČR neexistoval a doteď neexistuje.

Díky zrakovému tréninku se tam děti zbavují problémů s učením

Viděla jsem to na vlastní oči. Zažila jsem nadšené děti i rodiče, kteří vyprávěli o radosti ze čtení
i o lepších výsledcích ve škole. Věděla jsem, že je to ono. Že tohle chci jednou dělat. Ale cesta nebyla tak snadná, jak by se mohlo zdát.

Měla jsem vystudovanou optometrii. Uměla jsem tedy korigovat zrakové vady, měřit oči, předepisovat dioptrie, dělat brýle a aplikovat kontaktní čočky. Zajímal mě ale přesný opak. Řešila jsem otázku:

Jak to zařídit, aby lidé brýle a kontaktní čočky nepotřebovali?

Znalosti ze školy nestačily. Musela jsem se vzdělávala sama. Knihy, internet, všechna možná školení. 

Začít s praxí ale nebylo tak snadné

Trvalo mi to 10 let. Proč? Nevěřila jsem si. Čekala jsem, že mi někdo poradí. Autorita. Někdo zkušenější. Jenže, v ČR nikdo takový nebyl. Proto jsem absolvovala soukromé školení v Bratislavě. Paní Tatjana Hošková mi dala skvělé základy. Sehnala jsem první pomůcky a hurá do praxe. Ne, happyend se ještě pořád nekonal

Nechala jsem se odradit první klientkou, která si na cvičení, respektive na sebe, neudělala čas. Zřejmě ještě dnes zobe prášky na své každodenní bolesti hlavy. Jóóó, kdyby vydržela, mohla už být v pohodě. 

Mé sebevědomí to neustálo. Pochybnosti zesílily a já jsem pomůcky odložila do šuplíku. Věděla jsem, že je to škoda, ale chyběla mi odvaha. 

Pracovala jsem dál v oční optice, měřila zrak, aplikovala kontaktní čočky, radila jsem těm, co měli zájem. A šlo by to tak vesele dál. 

Ale pak jsem se stala maminkou. A můj život se otočil vzhůru nohama

Místo kontaktních čoček jsem aplikovala plenky. To, co mě bavilo, jsem dělat nemohla. Naopak jsem
od rána do večera musela dělat něco, co mě popravdě zas až tak moc nebavilo. Až teď s odstupem vidím, že to bylo to nejlepší, co mě v životě potkalo. 

Zažila jsme všechno – od stavů absolutní euforie až po nálady na hranici deprese.

Jako všichni rodiče, i já jsem pro své dítě chtěla to nejlepší. Jídlo, boty, hračky a protože jsem z oboru, tak hlavně VIDĚNÍ. Zbývalo vyřešit otázku:

Jak zajistit dobré vidění pro své dítě?

Šla jsem na to vědecky. Přečetla jsem snad celý internet a všechny dostupné knihy. Jako moderní akční matka jsem navštívila i řadu kurzů – od masáží miminek, přes reflexní terapii, psychomotorický vývoj miminka až po přednášku klinické logopedky Barbory Lichorobiec. A tam to přišlo.

Mluvila o vývoji miminka s ohledem na řeč. Překvapilo mě, že něco tak komplikovaného jako je řeč, se vyvíjí něčím tak jednoduchým jako je pití a příjem potravy. Narazily jsme i na několik společných vývojových kroků pro vidění a mluvení. V mojí hlavě se spustila lavina informací, které se draly ven.

Přišla jsem domů a nakreslila asi 5 metrovou myšlenkovou mapu psychomotorického vývoje miminka se zaměřením na zrak. Tadá. Pak mi to došlo. Poslední dílek skládačky zapadl do sebe.

Bylo jasné, že i vidění se musí vyvíjet něčím jednoduchým, co zvládne už novorozeně.

Vidět se totiž učíme už v prvním roce života

Jojo, už do prvních narozenin se pokládají základy dobrého vidění na zbytek života.  

Ale to není všechno. Díváme se sice očima, ale ve škutečnosti vidíme mozkem. Pro dobré vidění je proto potřeba mít nejen zdravé oči, ale i dobře vyvinutý mozek. Tadá, řeknu vám to. 

Mozek se vyvíjí POHYBEM a používáním všech smyslů

Teorii jsem měla zmáklou, teď stačilo vymyslet,
jak se to dělá prakticky.

Spojila jsem informace z oboru OPTOMETRIE se svou vášní – ZRAKOVÝM TRÉNINKEM.
A okořenila jsem to svými zkušenostmi z praxe MAMINKY

Informace z knih jsem žila každý den se svým synem. V noci jsem studovala teorii, přes den jsem měla praxi.

A tak nějak mezi tím vším kojením a přebalováním mi došlo, že jsem jediná optometristka v České republice, která tohle všechno ví. Proto mi s tím nikdo nepomůže. Že vlastní zkušenosti se synem nenahradí sebelepší studie provedené na laboratorních myších. A bylo mi jasné, že si to nemůžu nechat jen pro sebe.

Miluju zrakový trénink, ale ze všeho nejvíc mě baví

poruchy vidění, které dětem způsobují problémy s učením

Jinými slovy, když dítě špatně vidí, ruší ho to při čtení, psaní a zkrátka při učení. Ne, neumím vyřešit dyslexii. Ta je přece neléčitelná. Já se postarám "jen" o dobré vidění. 

To může problémy s učením buď odstranit úplně, nebo se dětem hodně uleví. Projeví se to nejen na známkách, ale třeba tak, žeděti začnou samy a dobrovolně číst. A to je obrovský úspěch. 

Neříkám, že všichni budou mít jedničky. Že budou ráno skákat radostí, protože můžou jít do školy. Děti se budou „jen“ lépe soustředit, budou rychleji číst, budou lépe vnímat obsah textu, nebude je to tolik unavovat a tím ušetří čas, kdy si zase oči budou moct odpočnout. 

Dobré vidění pomůže dětem naplno rozvinout svůj potenciál 

A proč to všechno dělám? Beru to takhle.

Já sama svět už zřejmě nezachráním, i když bych opravdu moc chtěla. Ale můžu svými znalostmi pomoct někomu, kdo se trápí s učením. A takové dítě jednoho dne třeba (malinko i díky mě) vystuduje školu a zachrání deštné pralesy, vymyslí lék na rakovinu, nebo třeba vyhraje zlatou medaili na olympiádě.

Zkrátka svými znalostmi můžu změnit něčí život k lepšímu. A jednou se těm dětem třeba podaří to co mě. Já totiž 

Dělám to, co miluji a miluji to, co dělám

A proč jsem online? Protože si opravdu moc vážím svého času. 

Do práce teď chodím na 3 hodiny týdně. To je opravdu hodně, když máte doma malé dítě. Ale zároveň je to zoufale málo, když se chcete naplno věnovat klientům. A tak jsem online.

Abych mohla pomoci více lidem a abych kvůli pomáhání druhým nešidila svého syna. Hodně práce už mám za sebou, ale ještě větší jsou mé plány do budoucna. 

Zatím si můžete koupit můj 1. online produkt: eBook Tajemství dobrého vidění. Shrnula jsem do něj tipy, které se ode mě dozví klienti na první konzultaci před zrakovým tréninkem. Využijí ho i ti, kterým narůstají dioptrie a oni čekají, až se TO samo zastaví. Hodně problémů s očima je způsobeno špatným používáním očí. A eBooku vám ukáže, jak oči používat jinak a správně. 

A pokud vás téma zraku zajímá víc a chcete vidět normální vývoj vidění v praxi, mrkněte na můj Instagram zrakovy.trenink a jsem i na Facebooku jako Zrakový trénink.

Pokud vás k tématu poruch učení a vidění něco zajímá, koukněte se na blog, nebo mi napište na lucie@luciekrepelova.cz. Bude to pro mě inspirace třeba na další blogový článek.

 

PS: Tady ještě jednou odkaz na zmiňovaný eBook Tajemství dobrého vidění. 
Pokud vás oči zlobí, určitě si ho pořiďte. Je to první krok k vyřešení. A pokud to nepomůže, objednejte se na vyšetření a zjistíme, jestli tam někde náhodou není schovaný ještě něco většího. Ale ty jednodušší potíže se díky dodržování rad z eBooku vyřeší samy. 

 

PS: Napsala jsem článek do online magazínu, tak tady na něj máte odkaz. Věřím, že se vám bude líbit. 

 

kontakt
kontakt