zkřížená lateralita

Zkřížená lateralita

Zkřížená lateralita často provází děti s poruchami učení. Možná vás zklamu, ale tento strašidelný název neznamená ve skutečnosti nic dramatického.

V tomto článku se dozvíte co to je, jak a proč vzniká, jak se projevuje a co se s ní dá dělat. Začneme postupně:

Co je to lateralita?

Definice laterality: přednostní používání jednoho z párových orgánů.

A teď si to řekneme lidsky. Píšete pravou nebo levou rukou? A nebo to umíte dokonce oběma rukama? To, že píšete pravou rukou raději než levou (nebo naopak) je lateralita.

Přemýšleli jste někdy proč píšete právě pravou nebo levou rukou? Jenže s lateralitou souvisí mnoho dalších otázek: Kterou rukou krájíte? Kterou loupete brambory? Nebo jak držíte hokejku, případně lopatu? Kterou nohu máte při klouzání vepředu?

Troška teorie: v České republice žije asi 10 % leváků a tím pádem je jasné, že praváci mají převahu. Tato čísla jsou ve velkém nepoměru.

Proč je více praváků než leváků?

 1. Dříve se leváci „násilně“ přeučovali na praváky. To už se dnes naštěstí neděje, nebo rozhodně ne vědomě. Ale k přeučování může omylem dojít i dnes. Jak? Děti se učí nápodobou a pokud je maminka pravák, mohou děti začít některé činnosti dělat díky opakování stejně jako maminka.
 2. Druhá záludná věc je etiketa. Jak se správně drží příbor? Kam dáte nůž a lžičku a kde leží vidlička? Kam dítěti přirozeně nachystáte hrneček? Opravujete své dítě, aby při pozdravu podalo „správnou“ ruku?
 3. Třetí potíže je celkově pravoruká společnost. Většina přístrojů je vyrobena pro praváky, včetně automobilů. A tak se může celkem snadno stát, že je vaše dítě geneticky levák, ale vlivem prostředí se u něj projeví pravorukost.

Takže to máme praváky a leváky. Ale taky se může stát, že vaše dítě, nebo třeba i vy sami, děláte některé činnosti přirozeně pravou a jiné zase raději levou rukou. Za tu dobu se s tím člověk nějak popral, něco se naučil a je to.

Jenže lateralita se neprojevuje jen viditelně, jako je na první pohled zřejmé třeba u horních končetím. Všechny párové orgány v těle jsou přirozeně rozděleny na dominantní a nedominantní. Jeden je šéf a druhý je jeho asistent.

Tak třeba:

 • Když chcete otevřít sklenici, dominantní ruka točí víčkem a nedominantní ruka drží sklenici.
 • Když chcete psát na papír, dominantní ruka píše a druhá ruka pomáhá tím, že drží papír.
 • Když stříháte nůžkami, tak dominantní ruka stříhá a nedominantní ruka drží papír a nastavuje ho do ideální pozice.

Problém nastane, když nedominantní ruka kecá do práce té dominantní. Je to stejné, jako když vám muž kecá do vaření a nebo když vy svému muži radíte při řízení. Nevím jak vy, ale já to třeba ráda nemám.

Není důležité, kdo to řídí, ale jak dobře spolu umí obě ruce spolupracovat

Jak už jsem říkala, lateralita se projevuje u všech párových orgánů v těle, tedy i u očí. A zatímco oči se vyvíjejí přirozeně (protože vám nikdo neříkal, dívej se pořádně svým pravým okem), může se stát, že máte přirozeně dominantní levé oko, ale vlivem výchovy a prostředí máte dominantní pravou ruku.

A zkřížená lateralita je na světě!

Řeknu to ještě jednou, zkřížená lateralita znamená, že máte dominantní třeba levé oko a pravou ruku. A proč to může být problém?

Všechno v našem těle řídí mozek. Levý mozek řídí pravou část těla a pravý mozek řídí levou část těla. A pokud je lateralita zkřížená, vzniká v mozku zmatek. Jednoduše řečeno, informace musí chodit jinými, delšími cestičkami.

Vysvětlíme si to na příkladu. Představte si, že pojedete autem a budete řídit, co uděláte? Pravděpodobně si vezmete klíče od vozu, otevřete levé přední dveře a sednete si na místo řidiče. Je to totiž nejefektivnější způsob, jak nasednout do auta.

V případě zkřížené laterality je to stejné, jako byste nastupovali do auta přes sedadlo spolujezdce. Je to sice taky možnost, ale je to pomalejší, náročnější a jednoduše neefektivní. A stejně neefektivně putují v mozku informace u dětí se zkříženou lateralitou. Složitě a pomalu.

Jak se zkřížená lateralita projevuje?

U předškoláků třeba tím, že neradi kreslí, mají problém s obkreslováním i jednoduchých tvarů, nerozliší zrcadlově obrácené tvary.

Školákům se plete pravá a levá strana, nerozlišují písmenka b a d, mají potíže se čtením a psaním z leva doprava, jsou pomalejší při čtení, mohou dělat chyby i při opisování atd. Zkrátka jim to učení moc nejde (pokud je to váš případ, rozhodně čtěte dál, řeknu vám co s tím).

Jak se lateralita vyvíjí?

Lateralita se přirozeně vyvíjí přirozeně společně s pohybovými aktivitami rozvíjejícími hrubou motoriku a díky hrám podporujícím jemnou motoriku.

Řekneme si několik příkladů už od nejmenších miminek.

 • Pasení koníčků – Když malé miminko pase koníčky, musí se o obě ruce opřít stejnou silou. Díky tomu se zvedne a nepřepadne do strany.
 • Když naopak miminko leží na zádech a přendává si hračku z ruky do ruky, trénuje spolupráci obou končetin, ale zároveň se cvičí pravý i levý mozek.
 • Fáze lezení po čtyřech je taky velmi intenzivní trénink laterality. Samozřejmě pouze v případě, že dítě leze správně, v tzv. zkříženém vzoru lezení (pravá ruka s levým kolínkem a naopak).
 • Chůze, později běhání, skákání na zemi i na trampolíně, skákání přes švihadlo, jízda na odrážedle, později na kole.
 • Kreslení, stříhání, trhání, lepení atd.
 • Různé činnosti v kuchyni, jako je míchání, vaření, krájení.
 • Ale i pomáhání v domácnosti – zametání, umývání nádobí, leštění oken, zatloukání hřebíků apod.

Myslím, že teď už máte představu, které činnosti dětem prospívají. Problém je, že právě těchto obyčejných činností mají dnešní děti extrémní nedostatek.

Spoustu času stráví pasivním sledováním obrazovek různých typů, děti si pořád jen hrají, rodiče je vozí všude autem, takže mají děti nedostatek pohybu. Pomoc v domácnosti už dnes vypadá jako týrání dětí, přitom by jim to tolik prospělo. Tak schválně: Kdy vaše dítě naposledy zametalo koštětem, shrabovalo listí nebo umývalo nádobí?

V lidském těle se vše vyvíjí postupně a jednotlivé funkce na sebe navazují

Je to stejné, jako když chcete postavit dům. Nejprve základy, hrubá stavba, střecha, pak začnete připojovat vodu, rozvedete si doma elektřinu atd. Pak teprve omítky, podlahy atd. A až nakonec vymalujete, uklidíte a jdete bydlet.

Vývoj dětí je stejný: Nejdříve se učí ovládat své tělo, pak začne vědomě používat ruce, hraje si s hračkami, později se přes lezení dostane až k chůzi.

Každá fáze má svůj význam a nic se nesmí přeskočit. To platí při stavbě domu i při vývoji dítěte.

Proč to říkám?

Lidské tělo se vyvíjí postupně, nejprve hrubá motorika, pak až jemná motorika. Nejprve velké pohyby, pak až ty jemné a přesné.

To znamená, že pokud je vaše dítě „nešikovné“, odborně bychom řekli, že má deficit v oblasti hrubé motoriky, tak to zákonitě musí ovlivnit i všechny vyšší funkce – jemnou motoriku, pozornost, kvalitu vidění, ale třeba i mluvení a učení. Je to taková pyramida.

Kdy se lateralita vyvíjí?

Lateralita se vyvíjí postupně a celé to trvá několik let. Nejprve děti používají obě ruce a postupně kolem 4 let se začne lateralita objevovat a tento proces by se měl mezi 5. – 7 . rokem ukončit.

Důležité je podporovat děti v činnostech, které jsem zmiňovala již dříve, ale nezasahovat do toho přirozeného vývoje.

Děti až do 6 – 7 let potřebují maximum pohybu a minimum virtuálních aktivit

Dokonce i 1 nevinná hodina televize denně je moc. A podle průzkumů dnešní děti tráví u obrazovek mnohem více času.

Jak se zkřížená lateralita řeší?

Nijak. Tím nechci říct, abyste se na to vybodli a vše hodili za hlavu. Vzpomeňte si na příklad s nasedáním do auta přes dveře spolujezdce.

Se zkříženou lateralitou se většinou opravdu nic nedělá. Nesnažíme se ji nějak ´“narovnat“. Jediné co se s ní dá udělat, je trénovat mozek tak, aby v něm informace běhaly rychleji.

Existuje totiž velmi důležitá část mozku – corpus callosum. Je to oblast spojující pravou a levou mozkovou hemisféru. Právě tato oblast je zodpovědná za předávání informací mezi oběma polokoulemi a je velmi důležitá i pro správnou spolupráci obou očí.

Tadá, přesně tady je zakopaná ta souvislost mezi poruchami učení a poruchami vidění. Takže co s ní?

Pokud jste se o zkřížené lateralitě dozvěděli spíš náhodou a vaše dítě nemá problémy s učením, je velmi pravděpodobné, že mozek funguje dobře a není potřeba to řešit. I přesto můžete pro klid své duše na nějákou dobu zařadit aktivity známé jako brain gym, tedy kreslení oběma rukama, ležaté osmičky, infinity walk a podobně. Určitě vám poradí strýček Google.

Kdy je zkřížená lateralita problém a má smysl ji řešit?

Pokud má vaše dítě problémy s učením. A teď nemluvím o případech, kdy dítě přímo propadá. Ale když víte, že máte doma velmi chytré dítě, kterému to ve škole ale nejde. Dítě, které se nesoustředí, úkoly mu trvají strašně dlouho, nepamatuje si o čem četlo, ztrácí se v textu, přeskakuje slova i celé řádky, plete si b a d, 6 a 9 atd.

Děti mohou (ale nemusí) mít diagnózu dyslexie, ale přitom může jít pouze o skrytou poruchu vidění.

A pozor, problémy mohou mít i děti se 100 % zrakovou ostrostí. Skrytá porucha vidění znamená, že každé oko zvlášť vidí skvěle, ale obě oči neumí dobře spolupracovat.

Při čtení se pak dětem mohou slova pohybovat, dítě může vidět dokonce dvojitě nebo rozmazaně.

Podle průzkumů má až 85 % dětí s potížemi s učením skrytou vadu zraku.

Tyto skryté odchylky umím odhalit a vyřešit pomocí zrakového tréninku. Aktuálně si užívám mateřskou dovolenou, ale po nocích jsem pilně pracovala a je to tady, 1. online kurz, který vám pomůže s popletenými písmenky. Mrkněte sem.

Nezapomeňte mě sledovat na Facebooku a Instagramu. Ráda tam přidávám příběhy svých spokojených klientů.

PS: Pokud víte o někom, kdo se doma trápí s učením, pošlete mu odkaz na tento článek. Máte šanci někomu doslova změnit život (k lepšímu :-)).

Jak si určit své dominantní oko?

Mám pro vás jednoduchý návod. Natáhněte před sebe obě ruce, udělejte si malé okýnko a podívejte se na nějaký menší předmět v dálce.

U svých dětí to otestujete podobně. Poproste je, aby také natáhli ruce, udělali menší okýnko (jako vidíte na obrázku) a podívali se na vás. Vy si stoupnete asi do vzdálenosti 5 metrů a v okýnku uvidíte dominantní oko svého dítěte.

Pozn. Pokud vidíte obě oči, je potřeba okýnko zmenšit.

Tématu zkřížené laterality jsem věnovala samostatné video:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
Je optometristka a expertka na dětské oči. Autorka eBooku Tajemství dobrého vidění >>. Její specialitkou jsou poruchy vidění, které způsobují potíže s učením. Lucie umí odhalit i skryté poruchy vidění. Zjištěné nedostatky vycvičit zrakovým tréninkem a tím dětem pomoci ve škole i ve volném čase. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.