Reedukace dyslexie je možná. A nejen to. Reedukace dyslexie je možná a zvládnete to sami doma. Pokud se porucha čtení týká i Vašeho dítěte, máte až 85% šanci na zlepšení. Jak je to možné? Čtěte dál, nebo mrkněte na video (na konci článku).
To všechno vede k tomu, že děti dřív nebo později získají odpor ke čtení i k učení. K paní učitelce i k celé škole.
Ale to není vše. Doma se s dítětem při psaní domácích úkolů trápíte vy, ve škole paní učitelka. A dřív nebo později se to projeví i na dětech. Začnou si všímat, že se musí učit víc a že se u toho nadřou. Někteří bojují a jiní to vzdávají a přestávají se učit.
Klasicky se řeší potíže s učením tak, že se dětem doporučuje více číst. Extra trénink navíc. Ideálně každý den. Výsledek v praxi? Efekt na čtení to nemá žádný, odpor ke čtení však narůstá.
Existují skryté poruchy vidění, které se projevují úplně stejně jako zmiňovaná dyslexie. Na rozdíl od dyslexie jsou ale snadno a trvale léčitelné pomocí zrakového tréninku.
Vysvětlím Vám to na příkladu:
Při špatné spolupráci obou očí se každé oko chce dívat jinam a proto se děti špatně orientují v textu. Přeskakují slova i celé řádky. Text se může začít dokonce pohybovat, poskakovat, nebo tancovat a potom je jasné, že je čtení pomalejší. Ale hlavně – čtení je tak náročné, že nezbývá energie na pochopení a zapamatování si toho, o čem to bylo.
A tak jsou děti ze čtení unavené, bolí je hlava a časem se čtení začnou úplně vyhýbat.
Pro čtení totiž není důležitá jen zraková ostrost (kterou vyšetřuje oční lékař), ale také i rychlost a přesnost zaostřování, již zmiňované oční pohyby, nebo třeba spolupráce pravého a levého oka. A spousta dalších zrakových funkcí. Tyto další zrakové funkce vyšetří optometrista nebo ortoptistka.
Pokud vás dyslexie nebo jiná porucha učení trápí a chcete se dozvědět další informace, stáhněte si ZDARMA můj e-book s názvem Poruchy učení nebo skrytá vada zraku?
A najdete mě i na Faceboooku, Instagramu a YouTube.