Reedukace dyslexie

Reedukace dyslexie prakticky

Reedukace dyslexie je možná. A nejen to. Reedukace dyslexie je možná a zvládnete to sami doma. Pokud se porucha čtení týká i Vašeho dítěte, máte až 85% šanci na zlepšení. Jak je to možné? Čtěte dál, nebo mrkněte na video (na konci článku).

Příznaky dyslexie jsou:

  • pomalé čtení
  • špatné porozumění textu
  • přeskakování slov i celých řádků
  • opakované čtení slov, nebo celých řádků
  • nepozornost a spousta dalších.

To všechno vede k tomu, že děti dřív nebo později získají odpor ke čtení i k učení. K paní učitelce i k celé škole.

Ale to není vše. Doma se s dítětem při psaní domácích úkolů trápí rodiče, ve škole paní učitelka. A dřív nebo později se to projeví i na dětech. Začnou si všímat, že se musí učit víc a že se u toho nadřou.

Reedukace dyslexie klasicky

V pedagogicko psychologických poradnách probíhá reedukace dyslexie často tak, že se dětem doporučuje více číst. Extra trénink navíc. Ideálně každý den.

A teď Vám prozradím tajemství:

Existují skryté poruchy vidění, které se projevují úplně stejně jako zmiňovaná dyslexie. Na rozdíl od dyslexie jsou ale snadno a trvale léčitelné pomocí zrakového tréninku.

Vysvětlím Vám to na příkladu:

Při špatné spolupráci obou očí se každé oko chce dívat jinam a proto se děti při čtení ztrácejí v textu. Přeskakují slova i celé řádky. Mohou například vidět dvojitě, text se může pohybovat, poskakovat, nebo tancovat a potom je jasné, že je čtení pomalejší. Ale hlavně – čtení je tak náročné, že nezbývá energie na pochopení a zapamatování si toho, o čem to bylo.

Pozor! Tyto potíže mohou mít i děti, které vidí podle očních lékařů dobře a jejich zraková ostrost je 100%. Hned vám to vysvětlím na příkladu nepřesných očních pohybů.

Pokud má vaše dítě například nepřesné oční pohyby, bude při čtení hýbat celou hlavou, místo, aby řádky sledovalo jen očima. Pohyby celou hlavou ale nejsou dostatečně přesné, rychlé a hlavně jsou velice energeticky náročné. A tak jsou děti ze čtení unavené, bolí je hlava a časem se čtení začnou úplně vyhýbat.

Další typický příznak je, že tyto děti se během čtení zhoršují a můžete mít dokonce i pocit, že čím víc se učíte, tím je to horší. Jak je to možné? Jednoduše. Zrakový systém je tak slabý, že nevydrží číst dlouho. Vše se zhoršuje ve stresu a při únavě.

A teď si představte, že u takovéhoto dítěte zvolíme klasickou reedukaci dyslexie. Přidáte extra čtení navíc. Každý den, včetně víkendů. Bude to mít efekt? PRavděpodobně ne. Protože problém není se čtením, ale s očima. A vy už určitě chcete vědět, jaké je řešení?

Reedukace dyslexie pomocí zrakového tréninku

Stačí provést důkladné oční vyšetření. Pro čtení totiž není důležitá jen zraková ostrost, ale i rychlost a přesnost zaostřování, již zmiňované oční pohyby, nebo třeba spolupráce pravého a levého oka. A spousta dalších zrakových funkcí.

Pokud vyšetření ukáže nedostatky zrakového systému, je ideálním řešením zrakový trénink. Cvičí se každý den asi 15 minut a první změny se objevují po 1 měsíci cvičení. Celý trénink trvá 5 měsíců a výsledky jsou skvělé.

Dětem se najednou lépe učí, zvládnou udělat domácí úkoly samy, protože nepotřebují, abyste jim vše předčítali nahlas, naučí se rychleji a jde to najednou tak nějak samo :-).

Pokud by se skrytý problém s viděním mohl týkat i Vašeho dítěte, objednejte se rovnou na vyšetření zraku zde >>>, nebo se mi ozvěte na můj e-mail lucie@luciekrepelova.cz. Ráda se na Vás mrknu.

A najdete mě i na Faceboooku, Instagramu a YouTube.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
Je optometristka a expertka na dětské oči. Autorka eBooku Tajemství dobrého vidění >>. Její specialitkou jsou poruchy vidění, které způsobují potíže s učením. Lucie umí odhalit i skryté poruchy vidění. Zjištěné nedostatky vycvičit zrakovým tréninkem a tím dětem pomoci ve škole i ve volném čase. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.