optometrista, optometr nebo optometrik

Není optometrista jako optometrista – malé profesní představení

Optometrista – krásné, ale neznámé povolání. Dovolte mi proto malé vysvětlení. Kdo to je,kde se nejčastěji vysyktuje a co vlastně umí?

Když na otázku: co děláš? Odpovím popravdě: „Jsem optometrista.“, často ukončím konverzaci ještě dřív, než začala.

Proto raději rovnou říkám: měřím oči a dělám kontaktní čočky. A to už je jiná. Protože vidění a problémy s očima se týkají nebo budou týkat snad všech lidí.

Ale to nemění nic na tom, že mě štve, že nás nikdo nezná. Problém dělá už samotný název.

Optometrista, optometrtik nebo dokonce optometr. I takto nás lidé nazývají. Jako žena bych ještě měla uvést i výraz optometristka nebo optometrička, ale to už se dostáváme spíš k jazykolamům. Tak schválně:

Zkuste si to říct 3x po sobě: optometrista, optometrista, optometrista. Šlo vám to? Popravdě, neumím to pořádně vyslovit ani já, takže teď už jistě chápete, proč mi moji klienti říkají Lucie. Ale zpátky k tématu.

Kde optometristu hledat?

Nejčastější „výskyt“ je v očních optikách, ale najdete je i v ordinacích očních lékařů, nebo na očních klinikách.

S čím vám optometrista pomůže?

  • Vidíte špatně na televizi nebo na čtení. K očnímu lékaři se vám nechce a tak šup, zajdete se změřit do oční optiky. A tam je on. Optometrista.
  • Překáží vám brýle a uvažujete o laserové operaci? Objednáte se do refrakčnícho centra a měření očí provádí také optometrista.
  • Dále vám poradí s kontaktními čočkami, vybere vám vhodný typ, zkontroluje oči a naučí vás čočky nasazovat, sundávat i to, jak o ně pečovat. Ale zdaleka ještě nekončíme.

S optometristou můžete dokonce cvičit oči

Už i v České republice najdete pár nadšenců, kteří se věnují zrakovému tréninku. A tady to začíná být ještě mnohem zajímavější, protože díky komplexnímu vyšetření zrakového systému vám může optometrista pomoci:

  • Když se vašemu dítěti špatně čte (bez ohledu na to, jestli má nebo nemá diagnózu dyslexie). Stejně tak, pokud se nesoustředí, nemá rádo čtení nebo pokud si dítě nepamatuje, o čem četlo. Vyšetření má smysl i v případě neúhledného psaní.
  • Také vám také pomůže s domácím tréninkem očí při tupozrakosti neboli amblyopii.
  • Další specialitkou jsou pak sportovci (hobíci i profíci), kteří touží po lepších sportovních výkonech. Protože rychlejší a přesnější vidění pro vás znamená lepší reakční časy. Počítá se každý zlomek vteřiny. A ve sportu se počítá každý zlomek vteřiny.
  • Optometrista může ve spolupráci s dalšími kolegy pomoci s rehabilitací zraku po různých úrazech, otřesech mozku, mozkových příhodách atd.
  • Vyšetření a následný zrakový trénink také mohou pomoci dětem s nevolností v autě. Protože právě kinetózy jsou často způsobeny špatnou spoluprací obou očí.

Sami vidíte, že optometrista umí mnohem víc, než jen změřit dioptrie a předepsat brýle.

Objevuje se ale takový nešvar.

Během vyšetření se mi proto často stává, že mi klienti začnou říkat paní doktorko. A na to já říkám hned: Pozor.

Optometrista není oftalmolog

Oftalmolog, neboli oční lékař je expert na zdravotní stav očí. Kontroluje rohovku, čočku, sítnici i další oční tkáně, pomůže vám s alergiemi, léčí různá onemocnění a záněty. Oční lékař předepisuje léky, rozkapává oči, měří a léčí dětské pacienty.

I přesto, že oftalmologové umí dioptrie změřit také, troufnu si říct, že optometrista to umí lépe. A hned vám vysvětlím proč.

Oční lékař se během svého studia musel naučit celého člověka. Řekněme 170 cm výšky a 70 kg váhy. Optometrista se celé své studium zaměřuje hlavně na oko tedy asi na kouličku o průměru 25 mm vážící 28 gramů. 3 roky nebo někdo dokonce 5 let na magisterském studiu. V tom je ten hlavní rozdíl.

Oční lékaři hodnotí, zda jsou oči zdravé. A když nejsou, léčí je.

Přoč jít k optometristovi?

Pokud máte zdravé oči, vidíte dobře, ale zažíváte jakýsi nekomfort jako jsou unavené oči, bolesti hlavy, nepozornost, potíže se čtením a psaním, najděte si svého optometristu. Má to jeden maličkatý háček.

Optometrista může samostatně pracovat s dětmi od 15 let

Pro vyšetření mladších dětí je potřeba nejprve zajít na vyšetření k očnímu lékaři a vzít si od něj lékařskou zprávu. A tento důkaz, že jste na očním někdy v minulosti byli, pak předáte svému optometristovi.

Pokud máte problémy s očima i vy, můžete se rovnou objednat na komplexní vyšetření očí.

A pokud vás zajímá, jak oči souvisejí s dyslexií, nebo jak se dá léčit krátkozrakost, mrkněte sem.

Nezapomeňte mě sledovat na FacebookuInstagramu a nově i na Youtube.

Je optometristka a expertka na dětské oči. Autorka eBooku Tajemství dobrého vidění >>. Její specialitkou jsou poruchy vidění, které způsobují potíže s učením. Lucie umí odhalit i skryté poruchy vidění. Zjištěné nedostatky vycvičit zrakovým tréninkem a tím dětem pomoci ve škole i ve volném čase. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.