kontrola očí předškoláci

Víte, proč je leden ideální na kontrolu očí u předškoláků?

Začnu teorií. Až 80 % všech informací (nejen) ve škole získáváme očima. Tím pádem i drobná vada zraku má obrovský vliv (nejen) na školní výsledky.

To je dost dobrý důvod, proč by do školy měly nastoupit děti s kvalitním viděním. A to je zase dobrý důvod, proč oči svého dítěte nechat vyšetřit ještě před nástupem do školy.

První školní den znamená pro dítě obrovskou změnu

Z pohodového režimu mateřské školy, kde se činnosti často střídaly, kde byla určitá volnost, se dítě dostane do režimu, kde jeho tělo musí sedět několik hodin denně na jednom místě. To si jistě dokážete představit.

Ale přemýšleli jste někdy nad tím, jak ohromná změna nastane pro oči?

Do té doby zažívaly oči volnost, svobodu a pohodu. Knihy plné obrázků, pak kreslení, hry. A pak šok. Pohodu vystřídá soustředění, přesnost, výdrž, zaostřování, přeostřování do dálky na tabuli pak do blízka do sešitu a zase zpátky, zraková paměť, rozlišování směrů…

A pro nezralý zrakový systém to může být prostě moc. Dítě může třeba vidět dobře první hodinu, ale pak začne být unavené a vidění se „rozhodí“. Začne vidět rozmazaně, rozdvojeně apod. A to už jsou stavy, kdy oči dětem vyloženě komplikují učení.

Poruchy zraku bohužel nejsou vidět. A ani dítě samo vás na ně neupozorní (protože si myslí, že ostatní vidí stejně).

Druhý háček je, že existují i poruchy zraku, u kterých běžné nošení brýlí nestačí.

Kromě klasických poruch vidění totiž existují i vady skryté. Pojďme si je teď rozebrat a já vám prozradím, jak je můžete sami doma odhalit.

Jednoduché oční vady

Jsou to dalekozrakost, krátkozrakost a astigmatismus se u dětí projevují zhoršeným viděním. Můžete si například všimnout, že:

  • si sedá blízko k televizi
  • mžourá očima
  • oči má uslzené, unavené
  • často si oči mne atd.

Řešení je velice snadné. Zajdete k očnímu lékaři, ten předepíše brýle a je to. Ihned po nasazení brýlí se problém vyřeší.

Skryté oční vady

Sem patří všechny poruchy spolupráce obou očí. Protože to, že máme dvě oči je obrovská výhoda, ale může to být i nevýhoda, pokud to nefunguje.

Poměrně často se setkávám u dětí s tím, že obě oči navzájem neumí spolupracovat a nefungují společně s mozkem jako sehraný tým.

Projevuje se to různě:

  • dítě nerado maluje
  • když už maluje, tak přetahuje
  • děti nemají rádi knížky a obrázky
  • při delším prohlížení knížek mají červené, unavené oči
  • děti špatně odhadují vzdálenost, jsou nešikovné
  • často něco rozbijí, někde zakopnou
  • pletou si pravou a levou stranu atd.

Můžete postupovat stejně jako u jednoduchý vad, zajdete na očním, ale tam vám zpravidla řeknou, že dítě vidí dobře. Tím ale myslí, že pravé i levé oko má dobrou zrakovou ostrost.

Jenže poruchy oční spolupráce jsou zákeřné právě tím, že na první pohled nejsou vidět a oční lékař je při běžném vyšetření neodhalí.

Pro příznaky poruch vidění, které později dětem brání ve škole zažívat úspěch si ZDARMA stáhněte tento checklist. Díky němu snadno zjistíte, jestli má vaše dítě předpoklady pro poruchu vidění a hlavně uvidíte, jaké problémy může špatná spolupráce obou očí způsobovat.

Poruchu oční spolupráce odhalí jen speciální vyšetření

Jde o tzv. binokulární vidění. Zeptejte se svého optometristy (najdete ho v oční optice), zda takové vyšetření provádí a hlavně, jestli vám je schopný pomoci i zrakovým tréninkem. Nebo se objednejte na vyšetření přímo ke mě. Ráda na vás mrknu.

Díky tomu, že sama pracuji s dětmi, které mají různé poruchy učení vím, na co se zaměřit preventivně. Po absolvování vyšetření tak máte jistotu, že vaše dítě nebude mít problémy s učením způsobené očima.

Zajímá vás, proč je ideální takové vyšetření absolvovat už v lednu?

Protože v případě zjištěných problémů je ještě dost času na trénink a pohodový nástup do školy.

Proč jsou skryté poruchy vidění dnes tak časté?

Těch důvodů je samozřejmě mnoho, něco zdědíme po rodičích, něco se projeví až vlivem prostředí. Uvedu jen pár důvodů:

  • Nepřirozené porody. Stále více dětí se rodí jinak, než přirozeně. Jsem vděčná za moderní medicínu, která dokáže zázraky. Díky ní se mohou narodit i děti, které by dříve na život nedostaly šanci. Ale je potřeba myslet na to, že právě nepřirozený porod, císařský řez jsou jedním z předpokladů pro pozdější poruchu vidění.
  • Nadužívání různých moderních pomůcek – častý pobyt dětí v autosedačce, nadměrné nošení v šátku nebo v nosítku, kočárky, chodítka, zkrátka vše, co dětem brání v přirozeném aktivním pohybu.
  • Všudypřítomné obrazovky – televize, tablety, mobily, později počítače. Už i nejmenší děti sledují obrazovky několik hodin denně. Pro malé dětské oči je to maximálně nevhodné.
  • Chronický nedostatek pohybu venku v přírodě, na čerstvém vzduchu.
  • Nadbytek času doma, nebo v jiných uzavřených prostorách.

Myslím, že už máte jasnou představu, proč má dnes tolik dětí nezralé zrakové funkce.

Máte podezření, že by se zrakový problém mohl týkat i vašeho dítěte? Stáhněte si ZDARMA tento e-book, ve kterém se dozvíte spoustu zajímavých informací.

Pokud máte jakékoliv další otázky, mrkněte na další články na blog, nebo mi napište na e-mail lucie@luciekrepelova.cz a mrkneme na to spolu.

PS: A mrkněte se ke mě na Facebook a Instagram. Najdete tam další užitečné tipy, co s dětmi dělat ačemu se raději vyhnout.

Je optometristka a expertka na dětské oči. Autorka eBooku Poruchy učení nebo skrytá vada zraku? >>. Její superschopnost: Skrze trénink očí dokáže pomoci dětem ke snadnějšímu čtení a učení. Celý její příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.