Prevence SPU

Prevence SPU u předškoláků

Prevence SPU u předškoláků mi přijde naprosto zásadní. V tomto článku se podíváme na to, jak rychle děti ztrácí zájem o školu, řekneme si možné příčiny i to, jak problémům celkem elegantně předejít.

Pojďme se na to podívat trošku do hloubky: Co přejí všichni rodiče? Většina rodičů chce, aby jejich děti byly

  • zdravé
  • šťastné
  • úspěšné v životě
  • sebevědomé
  • a samozřejmě ještě spoustu dalších věcí, které si každý může doplnit podle sebe.

Výzkumy ukazují, že:

Do školy se těší 97,5 % dětí

Stejné je to ještě i první týden školy. A zbylé 2,5 % dětí mají ke škole neutrální vztah. Ale už po 5 měsících se do školy těší pouze 50 % dětí. 30% dětí se do školy těšit přestane, ale jejich vztah ke škole zůstane na neutrální úrovni.

Celých 20 % dětí školu už v prvním pololetí 1. třídy nesnáší

Dokážete si to představit? Každé páté dítě nemá rádo školu, chodí tam nerado. Ruku v ruce s tím jde to, že to děti nebaví, nechtějí se učit, nebaví je to a nejraději by dělaly něco úplně jiného. Už v první třídě. Raději nechci vědět, jaká čísla by ukázaly výzkumy v dalších ročnících.

Na stejná čísla se můžeme podívat z pohledu rodičů: Představte si, že máte doma dítě, které se ještě před prázdninami těšilo do školy, zažilo tam obrovské zklamání a už po prvním pololetí tam začíná chodit nerado. Každé ráno vidíte, jak je smutné. Jak se mu tam nechce. A vy mu nemůžete pomoci.

A dítko samotné? Každý den musí chodit někam, kde to nemá rádo, kde mu to nejde. A není z toho úniku, protože minimálně 9 let si to tam musí odsedět. Každý den je srovnáváno s rychlejšími spolužáky, paní učitelka ho napomíná a s narůstajícími problémy se začíná řešit, že asi bude DYS. Nebo hyperaktivní, nebo prostě něco, protože tak jak to je, to NENÍ NORMÁLNÍ.

Představte si sami sebe:

jaké by to bylo, kdybyste chodili každý den do zaměstnání, kde by vám to nešlo?

Neměli byste ale jinou možnost a museli byste to zvládnout. Všichni kolem Vás by byli rychlejší. Práce by jim šla tak nějak sama a vy byste se nad každým pracovním úkolem trápili. Váš šéf by vám občas napsal poznámku, dával by vám extra práci domů, abyste dohnali to, co jste nestihli v práci. Vás by to bavilo? Byli byste šťastní a spokojení sami se sebou?

Pravděpodobně by se podobná „práce“ projevila i na Vašem sebevědomí. Možná byste i vy uvěřili, že jste opravdu nešikovní a hloupí a snažili byste se to tam nějak přežít. Nikdy žádná pochvala, pořád samé poznámky o tom, co vám nejde. Grrrrrr, to je přece k vzteku!

A přesně tohle zažívá ve škole spousta dětí, každý den. Doma to pokračuje při psaní úkolů a nekonečném učení a tak pořád dokola. Otázkou zůstává – šlo by to i jinak?

Prevence SPU

Vrátíme se teď zpátky na začátek. V čem spočívá prevence SPU?

V tomto článku budu pojmem SPU nahrazovat jakékoliv potíže se čtením a se psaním. Jakékoliv, je mi jedno, jestli dítě je dys nebo není dys. Jestli je hyperaktivní, nebo nepozorné, nebo obojí. Podíváme se teď na takové střípečky, které už u předškoláků mohou ukazovat na jakékoliv pozdější potíže s učením:

Dítě, které nerado kreslí nebo maluje

  • Toto je typický předchůdce problémům se psaním. Teď důvodů je několik – děti, které nekreslí, neumí držet tužku, nemají dostatečně připravenou ruku na psaní ve škole, jejich ruka se brzy unaví a při psaní je bolí a hlavně. Jak asi bude psát dítě, které neumí obkreslit/nakreslit základní tvary – kolečko, čtvereček apod.?

Dítě, které střídá ruce při kreslení

  • Dítě, které střídá ruce při kreslení – toto je typické pro děti s nevyhraněnou nebo zkříženou lateralitou. O zkřížené lateralitě najdete na blogu samostatný článek.

Dítě, které si nerado prohlíží knihy, nevydrží u nich

  • Pokud Vaše dítě nevydrží u knih a při „čtení“ nebo jakékoliv jiné práci do blízka jeho očka vypadají velice unaveně. Mohou být uslzená, červená, dítě si často oči mne. Zase je to krásná ukázka toho, jak pohodlně Vaše dítě vidí.

Vaše dítě je nešika

  • Dítě, které je nešikovné, neumí si např. zavázat boty. Řešením není suchý zip, ale trénink. Děti, které jsou „nešikovné“ v sebeobsluze, v zapínání knoflíků, zavazování bot apod. potřebují speciální trénink pro dozrávání mozku, trénink jemné motoriky apod.

Vaše dítě si vše potřebuje osahat, aby to pochopilo

  • Děti, které potřebují vše nejprve uchopit, aby to mohly pochopit. Toto je zcela přirozený proces. Díky tomu, jak se děti rozvíjí dokáží kolem 6 – 7 let pochopit i nehmatatelné věci, které nejsou přítomné ve třídě během výuky. Například písmenka nebo číslice. Opět to není nic špatného, jenom to chce trénink k tomu, aby mozek dozrál a byl připravený se učit třeba zrovna písmenka.

Trápí vás nevolnost v autě?

  • Další typický příklad nespolupráce rovnovážného systému a očí. Typický příklad nespolupráce obou očí, který Vám zkomplikuje nástup do první třídy.

Vaše dítě nikdy nelezlo?

  • Poslední bod – děti, které v dětství nelezly a začaly rovnou chodit. Pokud i vy máte doma takového šikulu, určitě bych doporučila před začátkem školy navštívit odborníka, který zjistí, jak na tom jste.

Prevence SPU prakticky:

Pokud se Vám něco nezdá, pokud jste se našli v některých výše uvedených bodech, určitě doporučuji před nástupem do školy navštívit:

  • Pedagogickou psychologickou poradnu – a nechat zjistit tzv. školní zralost.
  • Ergoterapeuta – specialistu, který Vám pomůže právě s určením dominantní ruky, s rozvojem jemné motoriky u dětí, které nerady kreslí a pozor – ergoterapeuti jsou úžasní, protože vymyslí cviky konkrétně pro Vaše dítě.
  • Ortoptistku nebo optometristu, který se věnuje tzv. binokulárnímu vidění, česky řečeno spolupráci obou očí.

A nejdůležitější bod – jakýkoliv problém, který u těchto 3 odborníků objevíte, je ideální vyřešit ještě před nástupem do školy. Díky tomu dítě do školy nastoupí zralé, připravené. Díky tomu mu to půjde skoro samo a bude vás to oba bavit. Úkoly a přípravu do školy zvládnete za chviličku a zbyde vám ještě spousta času na koníčky, společnou zábavu a odpočinek.

Pokud máte doma předškoláka a tušíte, že by ve škole mohly být potíže, objednejte se co nejdříve na komplexní vyšetření zraku buď ke mě, nebo k ortoptistce, která se těmto dětem věnuje. Pokud vás zajímá, jak se pak ve škole projevují jednotlivé vady zraku u dětí, můžete si ZDARMA stáhnout můj e-book. A pokud potřebujete poradit, napište mi na můj e-mail Lucie@luciekrepelova.cz, ráda Vám poradím.

Je optometristka a expertka na dětské oči. Autorka eBooku Poruchy učení nebo skrytá vada zraku? >>. Její superschopnost: Skrze trénink očí dokáže pomoci dětem ke snadnějšímu čtení a učení. Celý její příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.