Prevence SPU u předškoláků mi přijde naprosto zásadní. V tomto článku se podíváme na to, jak rychle děti ztrácí zájem o školu, řekneme si možné příčiny i to, jak problémům celkem elegantně předejít.
Pojďme se na to podívat trošku do hloubky: Co přejí všichni rodiče? Většina rodičů chce, aby jejich děti byly
Výzkumy ukazují, že:
Stejné je to ještě i první týden školy. A zbylé 2,5 % dětí mají ke škole neutrální vztah. Ale už po 5 měsících se do školy těší pouze 50 % dětí. 30% dětí se do školy těšit přestane, ale jejich vztah ke škole zůstane na neutrální úrovni.
Dokážete si to představit? Každé páté dítě nemá rádo školu, chodí tam nerado. Ruku v ruce s tím jde to, že to děti nebaví, nechtějí se učit, nebaví je to a nejraději by dělaly něco úplně jiného. Už v první třídě. Raději nechci vědět, jaká čísla by ukázaly výzkumy v dalších ročnících.
Na stejná čísla se můžeme podívat z pohledu rodičů: Představte si, že máte doma dítě, které se ještě před prázdninami těšilo do školy, zažilo tam obrovské zklamání a už po prvním pololetí tam začíná chodit nerado. Každé ráno vidíte, jak je smutné. Jak se mu tam nechce. A vy mu nemůžete pomoci.
A dítko samotné? Každý den musí chodit někam, kde to nemá rádo, kde mu to nejde. A není z toho úniku, protože minimálně 9 let si to tam musí odsedět. Každý den je srovnáváno s rychlejšími spolužáky, paní učitelka ho napomíná a s narůstajícími problémy se začíná řešit, že asi bude DYS. Nebo hyperaktivní, nebo prostě něco, protože tak jak to je, to NENÍ NORMÁLNÍ.
Představte si sami sebe:
Neměli byste ale jinou možnost a museli byste to zvládnout. Všichni kolem Vás by byli rychlejší. Práce by jim šla tak nějak sama a vy byste se nad každým pracovním úkolem trápili. Váš šéf by vám občas napsal poznámku, dával by vám extra práci domů, abyste dohnali to, co jste nestihli v práci. Vás by to bavilo? Byli byste šťastní a spokojení sami se sebou?
Pravděpodobně by se podobná „práce“ projevila i na Vašem sebevědomí. Možná byste i vy uvěřili, že jste opravdu nešikovní a hloupí a snažili byste se to tam nějak přežít. Nikdy žádná pochvala, pořád samé poznámky o tom, co vám nejde. Grrrrrr, to je přece k vzteku!
A přesně tohle zažívá ve škole spousta dětí, každý den. Doma to pokračuje při psaní úkolů a nekonečném učení a tak pořád dokola. Otázkou zůstává – šlo by to i jinak?
Vrátíme se teď zpátky na začátek. V čem spočívá prevence SPU?
V tomto článku budu pojmem SPU nahrazovat jakékoliv potíže se čtením a se psaním. Jakékoliv, je mi jedno, jestli dítě je dys nebo není dys. Jestli je hyperaktivní, nebo nepozorné, nebo obojí. Podíváme se teď na takové střípečky, které už u předškoláků mohou ukazovat na jakékoliv pozdější potíže s učením:
Pokud se Vám něco nezdá, pokud jste se našli v některých výše uvedených bodech, určitě doporučuji před nástupem do školy navštívit:
A nejdůležitější bod – jakýkoliv problém, který u těchto 3 odborníků objevíte, je ideální vyřešit ještě před nástupem do školy. Díky tomu dítě do školy nastoupí zralé, připravené. Díky tomu mu to půjde skoro samo a bude vás to oba bavit. Úkoly a přípravu do školy zvládnete za chviličku a zbyde vám ještě spousta času na koníčky, společnou zábavu a odpočinek.
Pokud máte doma předškoláka a tušíte, že by ve škole mohly být potíže, objednejte se co nejdříve na komplexní vyšetření zraku buď ke mě, nebo k ortoptistce, která se těmto dětem věnuje. Pokud vás zajímá, jak se pak ve škole projevují jednotlivé vady zraku u dětí, můžete si ZDARMA stáhnout můj e-book. A pokud potřebujete poradit, napište mi na můj e-mail Lucie@luciekrepelova.cz, ráda Vám poradím.