Dyslexie
nebo skrytá vada zraku?
Jste zoufalí z toho, jak vaše dítě bojuje s učením
a vy mu neumíte pomoci?
Chodítě od poradny, do dyslektického kroužku, čtete dyslektickou čítanku, ale pořád nic?
A co když je problém někde úplně jinde?
Věděli jste, že
80 % dětí s poruchami učení
má skrytou vadu zraku,
která jim čtení komplikuje?
ZRAKOVÝ TRÉNINK
je skvělým řešením pro všechny chytré děti,
kterým to ve škole zkrátka nejde
Jsem Mgr. Lucie Křepelová,
optometristka a expertka na zrakový trénink
Pomáhám dětem s poruchami učení k pohodovému učení 🙂
Jaké by to bylo, kdyby vaše dítě konečně začalo ČÍST NORMÁLĚ?
Úkoly byste začali doma psát rychle. Zlepšila by se pozornost a po nějaké době i známky.
A vy už byste se nemuseli bát potkat třídní učitelku, protože by vás konečně za něco pochválila.
Máte chuť začít?
Zkuste to se mnou online
Napadla mě nedávno taková šílená věc. Zkusit sestavit úplně jendoduchý online trénink zraku, abych mohla pomoci dětem, které se ke mě do Znojma nedostanou na vyšetření, ale přesto by jim trénink zraku potenciálně mohl pomoci.
Uvědomila jsem si, že to nejde, ale po chvilce jsem si řekla: A proč by to jako nešlo? A tak je tady. První online trénink zraku v ČR!.
Možná i Vás napadla některá z těchto otázek:
- Na očním jsme byli a oči jsou prý v pořádku.
Pozor. Problémy mohou mít i děti se 100% zrakovou ostrostí, které podle očních lékařů vidí skvěle. Běžná kontrola na očním kontroluje pravé a levé oko zvlášť a na rozdíl od mého vyšetření se nezěmařuje na spolupráci obou očí. Právě špatná spolupráce způsobuje dvojité vidění, pomalé zaostřování nebo třeba pohabující se text. A to všechno se pak může chybně označovat jako dyslexie. - Proč nám o možnosti zrakového tréninku neřekli ve škole nebo v poradně?
Jednoduše proto, že o tom nevěděli. Zrakový trénink je v České republice poměrně nový. Věnuje se mu ale stále více specialistů a věřím, že se tento obor bude dál rozvíjet. Třeba i díky vám. - Má smysl jezdit na vyšetření, když máme jasně potvrzenou diagnózu dyslexie?
Rozhodně ano. Skryté poruchy vidění mají stejné příznaky jako poruchy učení. Děti špatně čtou, nesoustředí se, ztrácí se v textu. Vyšetření očí ukáže, jestli je to opravdová dyslexie, nebo vada zraku, případně kombinace obou dvou poruch. - Co se stane, když vyšetření ukáže, že očí jsou v pořádku?
V takovém případě bohužel zrakový trénink nemá smysl, protože není co zlepšovat. - A co když komplexní oční vyšetření ukáže nedostatky vidění?
V tom případě můžete jásat, protože je co zlepšovat. Ideálním řešením je pak zrakový trénink. - Jak často je potřeba jezdit na kontroly? Bydlíme daleko a časté dojíždění není v našich silách.
Zásadní pro zrakový trénink je vstupní vyšetření. Pokud ukáže nedostatky zrakového systému, můžeme se společně pustit do tréninku i na dálku. Návody na cvičení ve formě videí, - Kolik času denně se musí cvičit? Cvičí se cca 15 minut každý den, minimálně 6x za týden.
- Cože? 15 minut denně je strašně moc, tolik času nemáme. Všechno volno nám zabere učení, příprava do školy a extra úkoly, které máme z pedagogické psyhcologické poradny.
Úplně rozumím Vašemu zděšení. Ale nebojte, doba tréninku se postupně zkracuje. A hlavně, už třeba po 14 dnech, nejpozději po měsíci tréninku si všimnete zlepšení. Např. vaše dítě začne číst rychleji a tím pádem se zkrátí doba přípravy do školy.
Nakonec budete rádi, že jste se do toho pustili. Uvidíte. - Jak staré děti trénink zvládnou?
Trénink je určen školákům od 2. do 5. třídy. Ale dá se velice snadnou upravit i pro mladší, resp. starší děti.
Co říkají mí klienti?
Reference
Máte další otázky? Napište mi: