tupozrakost okluzor

Vaše dítě je TUPOZRAKÉ!!!! Co s tím?

Vaše dítě je TUPOZRAKÉ!!!! Co s tím?

Nevidí na jedno oko, musíte to vyřešit ještě před nástupem do školy, jinak bude mít problémy. Tady máte nálepky, neboli okluzory, zalepujte mu zdravé oko a cvičte. Za půl roku přijďte na kontrolu.

Něco podobného slyšelo již hodně rodičů a pro většinu z nich je to ŠOK. Někteří odcházejí z ordinace zoufalí, jiné zachvátí panika, protože se TO musí vyřešit co nejdřív, maximálně do 8 let. Jiní jsou naopak v klidu a spoléhají se na operaci, která jejich dítě jistě zachrání…

Byla bych ráda, aby příběhy tupozrakosti neboli amblyopie, začínaly spíše slovy… Hm… Vypadá to, že jedno oko Vašeho dítěte vidí lépe než to druhé. Doporučuji Vám, abyste si teď spolu každý den 20 minut hráli. Zvykněte si pomaličku na brýle a na klapku, zastavte se za měsíc a já Vám poradím, jak cvičit… Ono se to spraví, nebojte.

V praxi se spíše ale setkávám s rodiči, kteří buď nechápou závažnost stavu, nebo naopak s těmi, kteří chtějí cvičit, ale neví jak. Začneme ale od začátku.

Co to tedy ta tupozrakost je a proč jsou s ní takové problémy?

Už ten název se mi nelíbí, proto budu dále v textu používat označení amblyopie. Myslím, že nikdo nechce být TUPO-zraký… Nebo jo?

Mám pro Vás tip: Abyste se vyhnuli tomuto negativnímu označování a každý den dítěti nepřipomínali: půjdeme CVIČIT tvoje ŠPATNÉ oko, jednoduše očíčko pojmenujte. Může to od teď být Vilík. Oko Vašeho dítěte půjde odpočívat a teď se bude dívat Vilík… Nebo – připrav se, za chvilku si půjdeme s Vilíkem hrát. No nezní to líp?

Ale zpátky k té amblyopii.

Proč je to tedy takový problém? Protože Vaše dítě má dvě zdravé oči, ale jedno z nich nepoužívá. Lepší oko naopak pracuje za 2 a vidí zpravidla výborně. I proto mnoho amblyopií zůstává neodhaleno. Děti totiž normálně vidí dobře, rozeznávají letadla v dálce, vidí detaily na obrázcích, to vše tím jedním lepším okem. A protože si v běžném životě oči nezakrýváme, nemusí se na poruchu vůbec přijít.

Moje dítě vidí, v čem je tedy ten zásadní problém? Proč ta panika?

Vidění oběma očima nám umožňuje vnímat prostorově, odhadovat vzdálenosti. Častým příznakem, že je někde v očích problém, tedy může být nápadná nešikovnost dítěte. Zakopávání, narážení do předmětů a do lidí, převrhnutí skleničky s vodou, cokoliv… Prostě šlápnou jinam, sáhnou vedle… Nedělají to schválně, nemá smysl na ně křičet. Oni prostě nevidí, jak daleko je schod, kde je míč, který na ně letí, anebo kde je na stole sklenička.

A Proč je ideální ji vyřešit ještě před nástupem do školy?

Protože až 80% všech informací získáváme očima. A pokud to všechno musí zvládat jen jedno očko, je jasné, že se unavuje… I proto může amblyopie způsobovat pomalejší čtení, počítání… Ale hlavně, může děti určitým způsobem i vyřazovat z kolektivu. Vzpomeňte si, když jste ještě chodili do školy. Měli jste ve třídě někoho nešikovného? Děti s amblyopií zpravidla nemusí jinak oblíbené kolektivní hry.  Kvalitní vidění je také základem úspěchu ve sportu, i když by to měl být „jen“ koníček.

Stručně řečeno neřešená amblyopie negativně ovlivňuje kvalitu života dětí.

Často také bývá spojena s oční vadou, tedy s nošením brýlí a někdy se objevuje i v kombinaci se šilháním. Jedno oko může vidět dobře a na druhém oku jsou potřeba dioptrie. Mozek pak přirozeně upřednostní lepší oko a to pomalejší přestane používat a amblyopie je na světe. Proto je důležité brýle nosit, podle rad Vašeho očního lékaře. Většinou to bývá celodenní nošení brýlí. Tím se myslí, že po probuzení a ranní hygieně si dítě brýle nasadí a má je až do večera, kdy si je zase sundá, umyje se a jde spát.

Takže, už víme co to amblyopie je, proč Vaše dítě musí nosit brýle. Teď Vás ale potěším. Patříte totiž mezi ty šťastlivce, kteří ji odhalili!

Gratuluji Vám, protože díky tomu máte možnost ji vyřešit. A je jen na Vás, jak se k této výzvě postavíte.

Proč se zalepuje zdravé oko?

Zdravé oko mozek přirozeně upřednostňuje, díky němu totiž vidí. Pokud chceme efektivně nastartovat vidění amblyopického oka, je potřeba dobré oko vyřadit a naopak zapojit očko pomalejší. Okluzory jsou v současné době stále nejlepším způsobem na začátek terapie. Existuje mnoho druhů, napíšu o tom někdy v budoucnu samostatný článek. Teď mi jen věřte, že náplasťové okluzory jsou nejlepší. Proč?

Jde o to, aby zdravé oko nekoukalo a místo něj si mozek uvědomil, že má i druhé oko.  Mozek vlastně ani neví, že druhé oko má. Je to funkční porucha, taková, jako kdybyste neuměli používat jednu ruku, nohu, nebo ucho. Jako kdyby tento orgán nebyl s mozkem spojen. A právě toto napojení a používání je potřeba obnovit. Jde to špatně, pokud klapka na oku netěsní úplně a dítěti stačí naklonit hlava a vidí dál svým zdravým okem. I toto je jeden z důvodů, proč byste během okluze neměli nechávat dítě samotné. Hlavně na začátku.

Jak s terapií doma začít a jak nezkazit začátek?

Zkuste si teď na chvíli představit, že jste dítě. Museli jste jít na oční, kde odhalili Váš nedostatek. Máma je nešťastná, hned to probrala s tátou, zavolala babičkám a všem tetám v okolí. Musíte nosit brýle a teď ještě Vám chtějí zalepovat zdravé oko. Vy vidíte fakt špatně, sotva se dokážete zorientovat doma. Všechno je jiné, mlhavé, jakoby jste se dívali přes igelit. Nevidíte pořádně ani mámu. A ona Vám řekne, abyste to takhle měli několik hodin, klidně i celý den. 

Někteří rodiče tento boj vzdají a pak mi v optice říkají: Když on tu klapku na oku nechce… A mě se chce říct – A ČEMU SE DIVÍTE?

A tvrďáci zase jdou na dítě přes sílu. Kam chcete patřit vy? Dokážete si to představit? Vaše máma Vám zalepí oko
na několik hodin, odejde třeba i pryč a vy si máte hrát. Jako s čím, když na nic nevidíte? Už chápete, proč jsou s okluzory takové problémy? Děti je nechtějí, protože nevidí, protože mají strach, jsou nejisté. Proto jsou tam slzy, pláč a křik a hra o to, kdo vydrží déle. 

Vašim základním prvním úkolem při léčbě amblyopie není začít co nejdříve cvičit, ale zajistit, aby dítě klapku na oko přijalo. A nejen to, ale aby ji tam i nechalo a spojilo si ty zážitky třeba ideálně s něčím hezkým.

Vlastně se po Vás chce, aby dítě klapku mělo rádo. Jak na to? A jde to vůbec?

Zohledněte povahu dítěte. Chtěli byste takhle takhle rovnou jít ven, chtěli byste aby na Vás všichni koukali? Ne? Nebo naopak máte velmi živé extrovertní dítě, které si rádo vybere barevnou nálepku, ať to všichni vidí? Vy jste největší odborník na své dítě, proto určitě víte, co má rádo, co ho baví a co naopak nesnáší. Zavolejte dopředu babičce. Poproste ji, ať na nálepku nereaguje. Nebo naopak, ať ji pochválí, pokud víte, že to dítěti udělá radost.

Nemám ráda ani takové to rádoby uklidnění– Ale notak, neřvi, babička taky nosí brýle (to je jako kdyby Vám řekli, že Vaše babička má taky KŘIVÉ NOHY… A nebo pseudouklidnění, že si na oko můžete nalepit barevnou nálepku (to je zase stejné, jako kdybyste si na svůj špek na břiše nalepili obrázek a hurá do plavek, ať to všichni vidí!!!). Rozumíte?

O některých věcech nemá smysl dlouze diskutovat, je potřeba je přijmout tak, jak jsou. V případě amblyopie je to fakt, že dítě potřebuje brýle, okluzor a je třeba oko naučit koukat. Tečka. Nic víc, nic míň. Není třeba dítě litovat, není to žádná tragédie. Ukažte dítěti, jak se překonávají životní překážky. 

Takže doporučení na začátek?

Začněte doma, nenechávejte dítě nikdy ani na chvíli samotné. Vysvětlete mu, co se bude dít a že to spolu zvládnete. Začněte pár minutami denně.  Pravidelně, každý den. Tady je několik tipů:

  • Uvařte dítěti jeho oblíbené jídlo, pochutnejte si na něm. Klidně si jednu klapku nalepte na oko i sobě (uvidíte, že to bude fakt omezovat, a při sundávání tahat! Může to dokonce i svědit… Oko pod klapkou se může potit… Zažijte to sami na vlastní kůži.).
  • První dny se bez výčitek dívejte na televizi (A to doporučuji i já, docela velký odpůrce televize!) Sedněte si tak blízko obrazovky, jak Vaše dítě bude chtít. Tak, aby něco vidělo. Pokud má například zrakovou ostrost 0,2 tedy 20 procent, Vy byste se třeba dívali z 5 metrů, ale Vaše dítě potřebuje sedět 1 metr od televize, aby vidělo).
  • Mazlete se, přitulte si ho k sobě. Udělejte mu masáž voňavým olejem.
  • Co takhle hra se stavebnicí, místo LEGA skládejte teď DUPLO, ať to zvládne.
  • Zahrajte si pexeso, úplně jednoduché, klidně s méně kartičkami. A klidně ho nechte vyhrát, pravidla fair play se naučíte jindy…
  • Kreslete fixami na velký papír, ať je obrázek kontrastní a dítě ho vidí. Nebo klidně křídami na chodník…

A tohle opakujte každý den, ideálně ve stejný čas, abyste si zvykli a udělali si z terapie Váš malý soukromý rituál. Hned ráno, po obědě, po odpoledním spánku, před koupáním, to je fuk. Je to čas jen pro vás 2 a jednou na to budete třeba rádi vzpomínat.

A teprve, až zvládnete překonat tento důležitý první krok, můžete pokračovat dál. Teprve pak má smysl začít opravdu cvičit. A nebojte se, bude to sranda! 🙂 

PS: Pokud Vás zajímají další informace k tématu tupozrakosti, mrkněte na moje stránky třeba sem >>>.

A pokud to se svýma očima myslíte vážně a chcete problémům s viděním předcházet, kupte si můj eBook tady. 

Je optometristka a expertka na dětské oči. Autorka eBooku Tajemství dobrého vidění >>. Její specialitkou jsou poruchy vidění, které způsobují potíže s učením. Lucie umí odhalit i skryté poruchy vidění. Zjištěné nedostatky vycvičit zrakovým tréninkem a tím dětem pomoci ve škole i ve volném čase. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.