Všechno, co jste chtěli vědět o tupozrakosti, ale neměli jste se koho zeptat.
Abych byla upřímná, já, jako optometrista, bych vám – rodičům o tupozrakosti neměla říkat vůbec nic. Všechno byste se totiž měli dozvědět od svého oftalmologa a v ideálním případě by vás pak hned převzala do péče moje blízká kolegyně ortoptistka – specialistka na trénink tupozrakosti.
Takže moje odborná rada proto zní: najděte si šikovnou ortoptistku, ona už se o vás postará.
Tady by správně měl můj článek skončit. Ale moje e-mailová schránka bohužel ukazuje, že ortoptistek je nějak málo, objednací doby jsou dlouhé, ambulance jsou daleko (třeba u nás ve Znojmě není žádná). A zoufalí rodiče pak sedají k internetu a sami si hledají, co to ta tupozrakost vlastně je a co s ní mají vlastně dělat.
Kdo už mě trošku znáte, tak víte, že vždycky je naděje na uzdravení a že vždycky se DÁ NĚCO DĚLAT. Vždycky se držím jednoduchého pravidla:
Dokonalé nic je v našem případě pravidelné cvičení na ortoptice, kam se ale se svým dítětem z nějakého důvodu nemůžete dostat.
Nedokonalé něco je v našem případě těchto pár tipů, které vám o léčbě tupozrakosti řeknu alespoň já :-). Berte to tedy prosím jako rady od kamarádky. Zkrátka vám povím, co bych dělala já, kdyby moje dítě mělo tupozrakost.
Povím vám přesně to, co bych vám řekla, kdybyste přijeli za mnou na vyšetření, nebo kdybyste se ke mě chtěli objednat na konzultaci.
Krok číslo 1: Zhroutila bych se
Tento krok je velice důležitý a rozhodně ho doporučuji nepřeskakovat. Já osobně bych si tupozrakost vyčítala, hodně bych brečela, připadalo by mi to nespravedlivé, vyčítala bych si, co všechno jsem měla udělat a neudělala…
A po pár dnech, až bych si prošla tady tím svým soukromým peklíčkem, tak bych se s problémem smířila. A to je přesně ta chvíle, kdy je moje hlava bez emocí připravená hledat a vstřebávat nové informace.
Krok číslo 2: Seznámení s tupozrakostí
Celá tupozrakost je totiž veliké téma. A abyste ji mohli lépe strávit, je lepší ji rozkouskovat na menší dílky. Co to tupozrakost je, se dozvíte třeba v tomto videu.
Krok číslo 3: Léčba tupozrakosti
I k léčbě tupozrakosti jsem připravila video. Léčba tupozrakosti se skládá ze 3 kroků:
Videa k tématu tupozakosti najdete na odkaze zde >>>.
Začněte tím, že své dítě naučíte nosit brýle. I přesto, že nejsem fanoušek celodenního nošení brýlí, v případě šilhání a tupozrakosti rozhodně doporučuji nosit brýle neustále.
Až to půjde s brýlemi, začněte s okluzorem. Nečekejte problémy, ale nečekejte ani to, že dítě okluzor s láskou přijde a bude ho nosit rádo. Je vlastně úplně jedno, co budete čekat, důležité je být vnitřně přesvědčeni o tom, že pro své dítě v tuto chvíli děláte to nejlepší a nevzdat to a vydržet (alespoň to pomáhalo mě, když jsem s plačící dcerkou cvičila Vojtovku). dělá
Jdeme cvičit
Jak už jsem říkala v úvodu tohoto článku, v ideálním případě chodíte na ortoptiku, kde vám se cvičením poradí. Cvičit je ideální každý den, proto já osobně doporučuji doplnit i trénink na ortoptice domácí léčbou. Pokud chodíte na ortoptiku 1x týdně, zbylých 6 dní bych doporučovala cvičit doma.
Ano, můžete třeba krelsit, obkreslovat, dělat různé pracovní listy, bludiště, omalovánky, shody a rozdíly na obrázcích…
Já osobně doporučuji hlavně na začátku tréninku nesedět, ale zkusit se hýbat (jak jen to bude možné, protože s brýlemi a s okluzorem bývají děti často nejisté, mohou zakopávat, padat, takže si je dobře hlídejte).
V případě tupozrakosti je totiž kromě samotného cvičení oči skvělé podporovat propojení obou mozkových hemisfér. Bez ohledu na to, kolika cizími jazyky mluvíte, zadejte do vyhledávače na Youtube tato hesla:
Je úplně jedno, jestli rozumíte, nebo nerozumíte. Video návody jsou dost názorné a jak už jsem říkala: nedokonalé cvičení je pořád lepší než čekat na dokonalý zázrak, který vašemu dítěti spraví zrak.
Všechny cviky mají jedno společné. Pracují na tom, aby lépe pracovala pravá a levá mozková hemisféra, posilujete oblast spojení obou mozkových hemisfér a to je velmi důležitým předpokladem pro to, aby vaše dítě dobře vidělo.
Princip je takový, že každá ruka dělá něco trošku jiného a nebo se cvičí přechod přes střední část těla, tzn například pravá ruka se dotýká levého kolene apod.
Cvičte rovnováhu
Na kole, na obrubníku, při lezení na plotě, na zídce, přeskakování překážek…
Rozvíjejte hrubou a jemnou motoriku
Cvičení na hudbu, skákána na trampolíně, skákání přes švihadlo… Omalovánky, cvičení typu fingergymnastik, které jsem uváděla výše..
Hra na hudební nástroj
Ano, i hra na kytaru, flétničku, nebo klavír může být super trénink :-).
Můj dojem je takový, že dnešní moderní svět se nám snaží na každý problém najít nějaké jednoduché rychlé řešení, které si můžeme koupit… A ano, uznávám, je to opravdu lákavá nabídka.
Na druhou stranu ale je potřeba říct, že učit se děti učí v 1. roce života. A pokud vše probíhá tak, jak má, vyvíjí se dítě, jeho oči i mozek správně. Já neznám jediného kojence, který by se učil vidět díky tabletu, -Naopak už dlouho tvrdím, že malým dětem obrazovky spíše škodí, než že by je nějak rozvíjely.
Proto já doporučuji se při léčbě tupozrakosti hodně hýbat, protože pohyb vyživuje mozek. A právě mozek je zodpovědný za dobré vidění. K dobrému vidění totiž nestačí jen v pohodě oči, ale i super rozvinutý mozek.
Mimochodem super rozvinutý mozek je skvělým předpokladem pro pohodové učení ve škole. Pokud tedy řešíte tupozrakost komplexně, připravujete své dítě zároveň i na školu :-). A to se přece hodí.
Já vám moc držím palce, přeji vám, abyste se s tupozrakostí dokázali poprat a abyste z tohoto souboje vyšli úspěšně.
Mějte se krásně, Lucie