Tupozrakost v dospělosti

Tupozrakost v dospělosti se dá léčit

Tupozrakost v dospělosti není tak vzácná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Postihuje až 3 % osob.

Co přesně tupozrakost neboli amblyopie je?

Je to zhoršené vidění jednoho nebo obou očí způsobené abnormálním vývojem zraku v dětském věku, zejména do 1 roku. Jednoduše řečeno jde o to, že:

Zraková ostrost jednoho oka je horší, protože toto oko není dobře propojeno s mozkem

Nejčastější příčiny tupozrakosti jsou:

  • tupozrakost z refrakční vady a
  • tupozrakost ze šilhání,

Refrakční tupozrakost je způsobena dioptrickou vadou, kvůli které jedno oko nevidí stejně dobře jako druhé oko (dalekozrakost nebo krátkozrakost).

Tupozrakost ze šilhání se vyvíjí kvůli špatnému postavení obou očí, kdy se jedno z očí stáčí jiným směrem (k nosu, ven k uchu, nebo nahoru a dolů).

Tupozrakost se vyskytuje v každém věku a velmi častým omylem je, že se dá léčit jen v dětství max. do 10 let. Pokud jste starší a máte tyto příznaky, určitě si zajděte na kontrolu na oční a zjistěte, jestli se tupozrakost netýká i vás.

Tupozrakost v dospělosti se projevuje:

  • horším odhadem vzdálenosti
  • rozmazaným nebo rozdvojeným viděním
  • mrkáním, nakláněním hlavy, přivíráním jednoho oka při čtení nebo jiné práci na blízko
  • šilhání směrem ven k uchu nebo dovnitř k nosu.

Tupozrakost neomezuje člověka jen ve vidění, ale například zhoršený odhad vzdálenosti může způsobovat problémy v běžném životě. Problémy mohou nastat při jízdě autem, během hraní míčových her, nebo při chůzi po schodech.

Pokud vám tyto aktivity připadají těžké, objednejte se na komplexní vyšetření svých očí.

Pokud vám bude tupozrakost v dospělosti diagnostikována, například u nás vám nabídneme individuální terapeutický program.

Ten se skládá z jednoduchých cviků očí, které zlepšují výkony obou očí a propojují je s mozkem. Během terapie využíváme i celou řadu speciálních pomůcek, skel a různých filtrů.

Tupozrakost v dospělosti se dá řešit

Nebojte se, že je pozdě. Dnes už se ví o tzv. neuroplasticitě mozku, která funguje celý života. Celý život se náš mozek učí, tzn. je schopen vytvářet nová nervová spojení. To si člověk těžko představí, že?

Ale mám pro vás krásný příklad z praxe:

Zkuste si v kuchyni přehodit polévkové lžíce a vidličky. Co se stane? Nejprve budete nějákou dobu chodit na původní místo, pak si to uvědomíte a nakonec si zvyknete, že jsou vidličky jinde. Po nějaké době už si ani nevzpomenete, kde byly původně.

Oproti tomu dospělí si na novinky zvykají o poznání hůře a trvá jim to déle. Ano, to souhlasí, ale nic není nemožné. Stačí vědět, jak na to a cvičit pravidelně a efektivně.

Podstata je stále stejná:

  • pravidelně nosit brýle
  • během intenzivního cvičení zalepovat oko okluzorem
  • začít pravidelně cvičit.

Pokud se tupozrakost v dospělosti týká i vás, napište mi na můj e-mail: Lucie@luciekrepelova.cz a nebo se mrkněte na můj online kurz Léčba tupozrakosti.

Tento kurz je sice určen rodičům dětí, ale teorie zůstává stejná a pochopíte tam princip domácího cvičení. To si upravíte podle svých schopností.

A pokud chcete intenzivnější trénink, domluvte si se mnou konzultaci online. Poradím vám i další tipy, jak se té mršky zbavit.

Jinak mě nezapomeňte sledovat a lajkovat na Facebooku a Instagramu, kde také najdete inspiraci. Případné další otázky s vámi ráda proberu na online konzultaci.

Je optometristka a expertka na dětské oči. Autorka eBooku Tajemství dobrého vidění >>. Její specialitkou jsou poruchy vidění, které způsobují potíže s učením. Lucie umí odhalit i skryté poruchy vidění. Zjištěné nedostatky vycvičit zrakovým tréninkem a tím dětem pomoci ve škole i ve volném čase. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.