Superhrdinové 2. díl

Bojujete doma se školou? Snažíte se, jak to jde, ale pořád to nestačí? Pak si určitě přečtěte tento příběh o Toníkovi a jeho mamince Hance, kteří se školou bojovali skoro 4 roky. A po 3 měsících tréninku paní učitelka mamince v e-mailu napsala:


Toník udělal posun v tempu práce. Stíhá napsat vše, co diktuji, rychleji se orientuje v doplňování i-y, protože si umí svižněji přečíst doplňované slovo.

V matematice úplně skvěle počítá i těžší učivo – písemné násobení i dělení, kde se zatrhává. Ano déle mu trvá násobilka, ale dojde ke správnému výsledku. Někdy je rozjetý a udělá s námi naprosto všechno.


Paráda, že? Je to jen část z krásného e-mailu, který mi přeposlala maminka Hanka. A jsem si jistá, že ona sama ho četla už několikrát. Toto je totiž přesně ta „zasloužená odměna“ po které tajně touží všichni rodiče dys- i nedys- dětí. Zkrátka dětí, kterým to ve škole nejde.

Zajímá vás, jak je to možné?

Klasický přístup říká: když ti něco nejde, musíš víc trénovat. Přesně toto radí paní učitelky všem, kterým nejde čtení. V poradně dostanou děti další extra čtení navíc. Takže se pak doma jenom čte a čte. Píší se extra diktáty. A výsledky? Často nikde. Někteří rodiče dokonce říkají, že čím víc se učí, tím je to horší. To je minimálně podezřelé. Sama bych očekávala, že když se budu s dítětem učit víc, budou výsledky lepší.

Takže? Co když je to všechno jinak? Co když není problém v učení, ale někde jinde? Třeba ve zrakovém vnímání?

Zrakem vnímáme asi 90 % všech informací, tedy i ve škole. Tím pádem je jasné, že i drobná chybička zraku může způsobovat během čtení velké problémy. Řeknu to ještě jednou:

I drobná vada zraku může způsobovat velké problémy se čtením

Jak to poznáte? Nepřesné oční pohyby pak způsobují, že se vaše dítě ztrácí v textu. Špatné zaostřování zpomalují dítě při opisování z tabule a to pak dělá úplně zbytečné chyby. A celkově slabé rezervy způsobí, že vaše dítě při čtení vidí dvojitě. A to vše se zhoršuje s únavou a se stresem. Ta únava se může objevit třeba už po 15 minutách čtení, někdy i dřív. Vaše dítě přestane dobře vidět, musí se extra soustředit na to, aby vůbec vidělo a začne chybovat.

Je to pořád dokola. Doma se učíte, dítě to ví. Druhý den ve škole to stejné ale nezvládne. To přece není možné, rozčilujete se. Tak schválně: Kolikrát už jste Vy sami řekli svému dítěti větu: „Musíš se víc snažit!“? Kolikrát jste doma křičeli během psaní úkolů? A pak si to vyčítali?

A proč teď nesedíte u televize a v klidu nesledujete svůj oblíbený seriál?

Je to jednoduché – protože vám na něm nebo na ní záleží. Protože nemůžete být úplně šťastní, když vidíte, jak se vaše dítě trápí. Když se bojí chodit do školy, když je samo zklamané svým výsledkem, když jste doma dřeli, ale zase to nevyšlo.

Protože děti nejsou hloupé. Když každý den ve škole zažívají situace, kdy jsou:

 • Zase ti nejpomalejší.
 • Opět dostali špatnou známku, i přesto, že se učili.
 • Připadají si hloupí a neschopní, protože všichni ve třídě už výsledek ví, jen oni ne.

Znáte to? Ten pocit, že se snažíte být nad věcí. Uklidňujete své dítě, říkáte, že to nevadí. Ale uvnitř už jste zoufalí, protože mu nemůžete pomoci?

Teď to zní možná trošku tragicky, ale nebojte.

Ti stejní rodiče se pak totiž sbalí a přijedou za mnou na vyšetření spoustu kilometrů. Proč? Protože v sobě pořád mají naději, že TO BUDE DOBRÝ. Chtějí dokázat sami sobě, paní učitelce i všem kolem to, co dobře ví. Že jejich dítě opravdu není hloupé.

Něco Vám prozradím. Přesně tohle, jsou mí nejoblíbenější klienti. Lidé, kteří nečekají na zázrak, ale sami aktivně hledají řešení. A přesně taková je i maminka Hanka a její syn Toník, superhrdinové dnešního příběhu. Ještě nejsme na konci tréninku, ale Toníkovy výsledky jsou skvělé.

A co vy? Také byste chtěli dělat úkoly v klidu?

Chtěli byste rychle prolétnout učení a pak si spolu třeba zajít ven? Tak pojďte na to. Je to totiž úplně jednoduché. Stačí se objednat na vyšetření, kde zjistíme, jestli se i Vaše dítě netrápí se skrytou vadou zraku.

A možná vás teď napadlo:

A to máme jet jako takovou dálku kvůli kontrole očí?

Ano, a mnoha důvodů. Znalosti optometristy, které jsem získala na Univerzitě Palackého v Olomouci jsem rozšířila studijním pobytem v Německu. Dále jsem absolvovala intenzivní kurz zrakového tréninku na Slovensku a moje aktuální učitelka je z Ameriky. Kolik kilo zahraničních knih jsem přelouskala psát nebudu :-). A právě proto:

 • Vyšetření u mě odhalí i skryté vady zraku, které Váš oční lékař nezjistil. To znamená, že u mě mají šanci i děti, které vidí podle očního lékaře dobře.
 • Vyšetření u mě je velice komplexní. Bude mě zajímat všechno – od těhotenství, přes porod až do současnosti.
 • Zrakový trénink studuji už víc než 10 let a zajímá mě vše – od alternativní medicíny až po vědecké výzkumy. U mě se nemusíte stydět za to, že používáte homeopatii, kineziologii, nebo chodíte na Cranio.
 • A hlavně – když NĚCO najdeme, je to skvělá zpráva. Protože to NĚCO pak můžeme vyřešit zrakovým tréninkem.
 • A zrakový trénink mám připravený tak, abyste všechno zvládli sami doma. Návody ve formě videí, zapůjčení pomůcek domů.
 • Navíc jako jediná v ČR využívám podpůrnou barevnou terapii, která všechno ještě urychlí a první výsledky můžete vidět už během 14 dní :-). To za tu jednu cestu stojí, nebo ne?

Stále váháte?

Tak se podíváme na rizika: Co nejhoršího by se mohlo stát?

V nejhorším případě přijedete zbytečně. Zjistíme, že oči jsou v pořádku a vy si uděláte výlet do nádherného města Znojma a jeho okolí. Mrzelo by mě, kdyby to tak dopadlo, ale i toto je možné.

A co když to dopadne dobře?

V tom nejlepším případě vyšetření ukáže skrytý oční problém a my ho vyřešíme tréninkem. Problémy se čtením se zázračně vyřeší. A pak se třeba i vy dočkáte pochvaly od třídní učitelky jako maminka Hanka a její syn Toník.

Pokud si pořád nejste jistí, klidně mi před objednáním napište na můj e-mail lucie@luciekrepelova.cz.

PS: Aktuální rekord je pořád 317 km (317 km ke mě na vyšetření a 317 km domů) a máte možnost ho překonat :-).

Další informace o mě najdete na Facebooku a Instagramu a zbytek na Youtube.

Je optometristka a expertka na dětské oči. Autorka eBooku Tajemství dobrého vidění >>. Její specialitkou jsou poruchy vidění, které způsobují potíže s učením. Lucie umí odhalit i skryté poruchy vidění. Zjištěné nedostatky vycvičit zrakovým tréninkem a tím dětem pomoci ve škole i ve volném čase. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Získejte záznam webinář ZDARMA
 • Získejte ZDARMA záznam webináře

  3 kroky k pohodovému učení

 • Najdete mě na Facebooku
 • Nejnovější články
 • Kategorie