rozkapání očí

Rozkapání očí u dětí

Rozkapání očí je velmi důležitá součást vyšetření u dětí. Co rozkapání s očima dělá? Na co dát pozor? Proč je rozkapání důležité? A proč lékař dá dítěti do brýlí jiné dioptrie než naměřil v rozkapání? Tohle všechno se dozvíte v tomto článku. Račte číst dál.

Začneme jednoduchou otázkou

Co rozkapání s očima udělá?

Děti rozkapání očí nesnášejí, protože kapky v očích pekelně štípou. Proto se vůbec nedivte, když vaše dítě při aplikaci kapek brečí.

Díky kapkám očích nastanou 2 důležité změny:

  1. zornička se rozšíří– díky tomu může lékař zkontrolovat oko zevnitř.
  2. oko přestane zaotřovat – díky tomu lékař zjistí, kolik dioptrií přesně oko má.

Pozn. to je důvod, proč vaše dítě po rozkapání neuvidí na blízko. Proto je nenuťte jít po vyšetření do školy, nebo psát domácí úkoly, je velká šance, že na to jednoduše neuvidí.

Na co si dát při rozkapání očí pozor?

Rozkapané oko nemůže zaostřit a kvůli velké zornici je extrémně citlivé na světlo. Některé děti mohou vidět opravdu hodně rozmazaně a navíc je oslňuje i běžné denní světlo. V jasných dnech dítěti nasaďte sluneční brýle a vždy dávejte pozor na jeho bezpečnost. Dítě po rozkapání snadno někde narazí, nebo zakopne.

Proč je rozkapání očí u dětí důležité?

Dětské oči mají obrovskou schopnost zaostřovat. Nejmenší děti si doostří klidně i 5 dioptrií, některé i více. A to je důvod, že vaše dítě vidí skvěle, rozezná i nejmenší detaily, ale ve skutečnosti je to ale jen díky tomu, že oči neustále pracují a přetěžují se.

Pozor hlavně u dětí, které:

  • si často mnou oči,
  • mají červené nebo unavené oči
  • nerady malují, nebo se vyhýbají činnostem do blízka.

Je úplně normální, když vašemu dítěti vyjdou v rozkapání jiné dioptrie než bez rozkapání. Většinou rozkapání ukáže víc dioptrií.

Proč lékař dítěti předepíše jiné dioptrie, než v rozkapání naměřil?

Už jsme si řekli, že rozkapání očí způsobí „vypnutí“ oka. Svaly nepracují, oko nezaostřuje. Díky tomu je možné zjistit, kolik přesně dioptrií na oku je.

Ale má to jeden háček. Oko vašeho dítěte je za normálních podmínek aktivní, pracuje zornička, oko přirozeně zaostřuje.

To je důvod, proč lékař řekne:

  • naměřil jsem 5 dioptrií, ale do brýlí předepíšu jen 3.

Rodiče jsou z této informace často zmatení a bojí se, že jejich dítě neuvidí dost dobře. Nechápu, proč předepisuje jen 3, když ve skutečnosti potřebuje 5. A důvod je právě v nepřirozeném stavu rozkapaných očí.

  • A druhá skupina rodičů zase naopak lékaři nevěří, že jejich dítě má 5 dioptrií, když vidí úplně všechno. Do blízka i do dálky.

A ten důvod je stejný. Dítě může vidět všechno, ale jeho oči musí neustále pracovat (často se nadměrná práce očí projeví šilháním). Tzn. dítě vidí sice všechno, ale šilhá. Tento stav je dlouhodobě neúnosný a například při šilhání hrozí, že mozek začne jedno oko ignorovat. PRoč? Aby si usnadnil práci.

Co říct závěrem?

Vidění u dětí se vyvíjí. Je normální, že jsou děti dalekozraké (tzn. potřebují plusové dioptrie). Dokonce i určitá hodnota astigmatismu je normální. Nelekejte se proto každé čtvrtky, kterou lékař na oku najde.

Není potřeba, aby všechny děti nosily brýle. Výjimkou jsou samozřejmě stavy jako je šilhání a tupozrakost, ale i tady se může vidění zlepšit díky zrakovému tréninku. V každém případě je dobré oči správně používat, inspiraci najdete u mě na blogu.

Pokud máte vy nebo vaše dítě potíže s viděním, domluvte si se mnou konzultaci a probereme vaše možnosti řešení. Zrakový trénink umí zázraky.

PS: Najdete mě i na Facebooku a Instagramu, tak mě nezapomeňte sledovat.

Je optometristka a expertka na dětské oči. Autorka eBooku Tajemství dobrého vidění >>. Její specialitkou jsou poruchy vidění, které způsobují potíže s učením. Lucie umí odhalit i skryté poruchy vidění. Zjištěné nedostatky vycvičit zrakovým tréninkem a tím dětem pomoci ve škole i ve volném čase. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.