ilustrace okluzor na brýlíchuzorem

Okluzor: Látkový nebo náplasťový ?

Který okluzor vybrat? Otázka, kterou řeší rodiče hlavně v začátcích terapie.  Vyhraje pohodlí dítěte s látkovým okluzorem, nebo dáte přednost efektivní léčbě s jeho nalepovacím kolegou?

Článek napsaný pro rodiče začátečníky, kteří se s tupozrakostí teprve seznamují. Dozvíte se, jak předejít dlouhé neefektivní léčbě a zbytečnému zalepování očí.

Protože narovinu – tupozrakost není nic, co byste si dobrovolně vybrali. Nosit brýle je pruda, mít oko zalepené okluzorem je ještě větší pruda. A aby toho nebylo málo, je potřeba oči cvičit.

Okluzor je zásadní pomůcka v léčbě tupozrakosti a správnou volbou můžete léčbu urychlit, ale i zpomalit.

Takže ještě jednou, látkový nebo náplasťový okluzor? Který je lepší?

Jako všechno, obojí má své výhody i nevýhody. Hned na začátek si řekneme hlavní princip léčby tupozrakosti:

1. Aby se rozvíjelo slabší oko, musí se to zdravé „vypnout“ 

K tomu se použije okluzor, klapka, nálepka, říkejte tomu jak chcete.

Čím lépe se zdravé oko vyřadí z provozu, tím bude léčba efektivnější. Slabší očko se  po čase rozkouká a jeho zraková ostrost se začne zlepšovat.

Typy okluzorů

Začneme těmi látkovými. Myslím takové ty nasazovací, které se navlečou na obrubu a nasadí se na oko společně s brýlemi.

Látkové okluzory

Jejich výhodou je, že se nasazují společně s brýlemi. Nemusí se nic lepit na kůži, nikde to netahá. Ale pozor, netěsní tak dobře jako ty nalepovací.

Pokud se brýle s látkovým okluzorem posunout jen o kousek dál od očí, vznikne mezerka a dítě může vesele koukat oběma očima. Takže dítě sice má okluzor 8 hodin denně, ale 7,5 hodiny vaše dítě kouká stejně, jako kdyby žádnou klapku na oku nemělo.

V takovém případě se slabší oko nerozvíjí a léčba je tím pádem neefektivní.

Při používání klapky tohoto typu proto dávejte velký pozor, aby brýle seděly co nejblíže k očím a aby vaše dítě nenaklánělo hlavu a „nešvindlovalo“.

Náplasťové okluzory

Výhodou náplasťových okluzorů je, že lépe přilnou k pokožce a tím pádem dobře kryjí. Zdravé oko se proto vyřadí z provozu a slabší očičko má možnost naučit se vidět.

Existují různé značky. Některé drží dobře, jiné se mohou odlepovat. Je dobré vyzkoušet více typů i velikostí, abyste našli ten, se kterým budete vy i dítě spokojeni. Poraďte se v oční optice.

Existuje i verze pro alergiky určená dětem s citlivou pokožkou

Některé klapky jsou barevné, ozdobené třpytkami, nebo jinými motivy, jiné jsou doplněny nálepkami a děti si je dozdobí podle své chuti. Výrobci se snaží dětem léčbu zpříjemnit jak jen to jde. 

Já doporučuji na celodenní zalepování očí určitě nalepovací verzi. Krásně kryje zdravé oko, většinou dobře drží a to jsou dobré předpoklady pro to, abyste se tupozrakosti zbavili co nejdříve.

Látkový okluzor bych doporučila v případě, že s dítětem intenzivně cvičíte a máte ho pod dohledem. Ale pozor.

Okluzor sám o sobě nic nevyřeší

Už jsem to jednou říkala, ale pro jistotu to ještě zoapkuji. Klapka na oko slouží pouze pro vyřazení zdravého oka. Díky tomu dostane slabší očíčko šanci, aby se konečně naučilo vidět.

Děti potřebují nosit i brýle

V 99 % případů je tuporzakost spojena s dioptriemi, takže předpokladem úspěšné léčby je pravidelné nošení brýlí podle doporučení vašeho očního lékaře.

A celý den opravdu znamená celý den, tzn. nasadit brýle po ranní hygieně a sundat si je zase večer, třeba při čištění zubů.

Pokračujeme dál – už víte, který okluzor zvolit. Víte, že vaše dítě musí nosit brýle celý den a teď to nejdůležitější:

Pro úspěšnou léčbu tupozrakosti je zásadní cvičení

Cvičením myslíme jakoukoliv aktivitu, kterou dělá pouze slabší očíčko. Díky tomu se učí vidět a zlepšuje se jeho zraková ostrost.

Zřejmě už jste také slyšeli, že máte malovat, navlékat korálky, nebo třeba něco vyrábět. Jsou to typické rady optiků i lékařů, které mezi rodiči kolují naživo i online po internetu.

Ale dokážete si představit, že budete malovat každý den 8 hodin? To asi těžko, že? A dokážete si to představit každý den, třeba několik měsíců?

Věřte mi, že po měsíci takovéto terapie ne bude vaše dítě chtít pastelky ani vidět, natožpak, aby si malovalo rádo.

Správně nasazený okluzor je důležitým předpokladem efektivní léčby.

Ještě důležitější ale je, co děláte s tupozrakým okem. 

Jak ho do procesu vidění zapojujete. Psala jsem o tom už tento článek >>>.  

A další tipy, jak s okluzorem začít, najdete zde. 

Pokud se vás tupozrakost týká a chtěli byste o ní vědět více, mrkněte na můj online kurz.

Zatím probíhá předprodej, já kurz intenzivně tvořím a všechno společně odstartujeme 1.10.2020.

1. online kurz o tupozrakosti

V tomto kurzu se naučíte vše, co musíte vědět, abyste se té potvůrky tupozrakosti brzy zbavili.

Vyřešíme spolu vše od základů. Ukážu vám, jak cvičit oči efektivně a mám pro vás i spoustu bonusů a vychytávek, které se nikde jinde nedozvíte.

První 3 dny věnujeme teoretickým základům – tupozrakosti, správnému výběru brýlí, skel a okluzorů. A dva dny jsou plné praktických tipů, jak správně sestavit cvičení.

Upozorním vás i na aktivity, které dětem škodí a ukážeme si spoustu příkladů, co s dětmi naopak dělat co nejčastějí.

Díky tomuto kurzu budete už vždycky vědět, co s nasazeným okluzorem cvičit

A to kdekoliv. Doma, venku v přírodě, ve městě, v parku, u babičky, na chalupě, ale klidně i na záchodě. A to myslím vážně.

A co je na online kurzu nejlepší?

A to všechno zvládnete hezky pohodlně doma, bez zbytečného dojíždění na terapii. Cvičit budete s běžně dostupnými pomůckami a naučím vás to i bez nich. Dostanete takový tajný recept, díky kterému si cvičení sestavíte podle chuti, nálady i temperamentu dítěte. Třeba každý den jinak.

A pokud tupozrakost řešíte už dlouho, nemáte výsledky, nebo byste chtěli individuální konzultaci online, napište mi zprávu nebo email. Mrkneme na to společně.

Najdete mě i na Facebooku a Instagramu. A když mi dáte like, budu mít radost :-).

Je optometristka a expertka na dětské oči. Autorka eBooku Tajemství dobrého vidění >>. Její specialitkou jsou poruchy vidění, které způsobují potíže s učením. Lucie umí odhalit i skryté poruchy vidění. Zjištěné nedostatky vycvičit zrakovým tréninkem a tím dětem pomoci ve škole i ve volném čase. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.