dyslexie má řešení

Není dyslexie jako dyslexie: potíže se čtením vyřeší zrakový trénink

Dyslexie jako specifická porucha čtení je běžně známá. Stačí, když někdo řekne: jsem dyslektik a okamžitě se zlepšují známky, na všechno je více času, člověk si může vybrat, jestli bude psát písemku, nebo bude zkoušený u tabule, dostává extra body při přijímačkách atd.

Ano, takto to funguje, ale jen ve škole. Ale co dál? Dostanou dyslektici více času na vyplnění testů v autoškole? Nebo pro ně platí jiné termíny při podávání daňového přiznání? Trvá u nich těhotenství 10 měsíců jen proto, aby si stihli načíst všechno, co potřebují vědět? Těžko.

Diagnóza dyslexie se dá vnímat jako taková omluvenka. Rodiče uklidní, že chyba není na jejich straně. Pro děti to znamená, že nejsou hloupé. A učitele zase uklidní, že učí dobře, jenom dítě to kvůli dyslexii nechápe.

Ale bez ohledu na to, jestli vaše dítě je nebo není dys, pořád máte doma někoho kdo:

  • nesnáší čtení a vyhýbá se knížkám,
  • kvůli tomu se hůř učí,
  • může školu nesnášet,
  • když už dítě číst musí, je čtení pomalé,
  • dítě si nepamatuje o čem četlo,
  • často se v textu ztrácí.

Běžně se dyslektikům doporučuje, aby více četli. Ale má to jeden zásadní háček. Pojďme se podívat na dyslexii z pohledu optometristy.

Dyslexie z pohledu optometristy

Až 80% všech informací ve škole získáváme očima. Proto se i drobná chybička zrakového systému musí projevit na školních výkonech.

A teď pozor. Potíže (se čtením a učením) mohou mít i děti se 100% zrakovou ostrostí, kteří prošli běžnou kontrolou zraku na očním a brýle nepotřebují.

Háček je v tom, že základem dobrého vidění je dokonalá spolupráce obou očí. A pokud máte 2 zdravé dobře vidoucí oči, které spolu nespolupracují, vidíte všechno dvojitě. Třeba text v knížce.

Nebo při čtení vnímáte, jak se písmenka, nebo slova pohybují. To se samozřejmě čte dost těžko.

Text se dokonce může chvilkově i rozmazávat. Tak si oči promnete, zkusíte to rozmrkat a je to. Jenže to všechno vás při čtení zdržuje. Nestíháte tempo celé třídy.

Pokud děti své oči neovládají přesně, přeskakují slova nebo celé řádky. Někdy naopak čtou řádky opakovaně. Proto si ukazují prstem nebo pravítkem. Teď už asi tušíte, proč těmto dětem nepomůže extra čtení navíc

Rodiče dětí s dyslexií, resp. se skrytou poruchou zraku říkají: Čím víc se učíme, tím je to horší

A je jedno, jestli se zhoršuje písmo, nebo se objevuje pořád více chyb. Typickým příznakem skryté zrakové vady totiž je, že závisí na množství energie, respektive na únavě dítěte.

Možná i proto vaše dítě jednou čte dobře a podruhé zase ne. Proto se trápíte s učením. Častým doprovodným příznakem mohou být bolesti hlavy. A představte si, že vás rozbolí hlava vždy, když chvilku čtete. Vás by to bavilo? Mě tedy rozhodně ne.

Skrytá vada zraku se objevuje až u 85% dyslektiků. To znamená, že zrakový trénink pomůže 4 z 5 dyslektiků.

Dělení dyslexie z pohledu očních poruch:

  1. Vizuální dyslexie – porucha čtení je způsobena skrytou vadou zraku. Tuto poruchu odhalí speciální vyšetření. Zrakový trénink dětem pomůže s viděním a dyslexie jako zázrakem zmizí.
  2. Čistá dyslexie – dítě má zrak zcela v pořádku, jedná se pouze o dyslexii. Oční vyšetření ukáže, že všechny hodnoty jsou v normě a zrakový trénink v takovém případě nemá smysl (protože jednoduše není co zlepšovat).
  3. Kombinovaná dyslexie – je kombinace poruchy čtení a poruchy vidění. Vyšetření očí ukáže nedostatky zrakového systému, zrakový trénink dítěti uleví, ale bohužel nevyřeší vše. I tak je to pro děti i rodiče velká úleva.

Určitá část problémů se čtením může být způsobena skrytou vadou zraku. A teprve to, co zbyde, to je skutečná dyslexie.

Dyslexie je prokletí: pro rodiče, učitele, ale hlavně pro samotné děti

Děti zažívají každý den ve škole i doma při psaní úkolů neúspěch. Ony vidí, že jsou jiné, mohou se cítit hloupé a to může mít zásadní vliv na psychiku, na vnímání vlastní hodnoty.

Rodiče se zase trápí s tím, že nemohou svému dítěti pomoci. Oni dobře ví, jak chytré dítě mají, ale nechápu, proč se trošku víc nesnaží. Proč se nesoustředí? A proč dělá tak zbytečné chyby?

A z pohledu učitelů zase mohou selhávat rodiče. Kdyby se na to doma podívali, kdyby si doma četli, tak by to vypadalo jinak. Za těch x let praxe se všichni nakonec naučili číst, tak proč by to teď najednou nešlo?

Vizuální dyslektici se lépe učí ušima. To znamená, že si zapamatují všechno, co slyšeli, nebo viděli např. v televizi. Proto je lepší, když jim zadání nebo text přečtete. Díky tomu dostane mozek kvalitní informace a dá se s nimi pracovat.

Kdy se dyslexie objevuje?

Typicky mezi 3. – 5. Třídou. Má to svůj důvod. V prvních letech se děti ve škole učí číst. To znamená, že lépe nebo hůře louskají jednotlivá písmenka a později slova. Tempo je pomalejší, písmenka velká. Jakékoliv potíže děti ještě zvládají dohánět svou inteligencí, nebo větším úsilím.

Problémy se čtením se typicky objevují až později. Právě mezi 3. a 5. třídou. Proč? Protože se zmenšuje text, zrychluje tempo a hlavně, děti přecházejí do druhé fáze, kdy se čtení považuje za automatické a teď navíc se skrze čtení mají učit. Velký důraz je na porozumění textu, právě díky tomu děti přečtené informace pochopí a zapamatují. A to je přece základ učení.

Řešení potíží se čtením?

Je to jednoduché. Stačí 1 vyšetření u mě ve Znojmě a zbytek už pořešíte sami doma.

Pokud by se skrytý zrakový problém mohl týkat i vás, objednejte se na funkční vyšetření zraku. Nebo mi napište na e-mail lucie@luciekrepelova.cz.

PS: Vezměte s sebou na vyšetření i mladšího sourozence. Mrknu na něj, jestli náhodou taky nemá zaděláno na problémy s učením. Vyšetření je ideální provádět už u předškoláků, aby problémy

PS2: Další zajímavé informace najdete na Facebooku, Instagramu a Youtube, tak se mrkněte a nezapomeňte mě sledovat, srdíčkovat a lajkovat :-).

Je optometristka a expertka na dětské oči. Autorka eBooku Tajemství dobrého vidění >>. Její specialitkou jsou poruchy vidění, které způsobují potíže s učením. Lucie umí odhalit i skryté poruchy vidění. Zjištěné nedostatky vycvičit zrakovým tréninkem a tím dětem pomoci ve škole i ve volném čase. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.