Dioptrie u dětí, obrovský strašák nás rodičů. V tomto článku probereme všechno – prevenci i to, jak postupovat, když už vaše dítko jednou brýle dostalo. Množí se mi totiž e-maily nešťastných rodičů, kteří se dostali na oční, někdy spíše náhodou preventivně a odcházejí se slzami v očích a předpisem na brýle. Na dětské brýle.
Většinou to bývá tak, že vaše dítě vidí všechno, úplně normálně funguje a po kontrole na očním zjistíte, že má vaše dítě 2, 3 nebo dokonce 5 dioptrií. Vy jste v šoku a ptáte se:
Samozřejmě záleží na věku dítěte, a samozřejmě vždy dodržujte doporučení lékaře. Váš oftalmolog ví co dělá, studoval vysokou školu a má určité zkušenosti pro to, aby dioptrie správně určil.
První a důležitá věc je, že není dioptrie jako dioptrie. Co se dioptrií u dětí týče, můžeme si rozdělit 3 kategorie:
Vezměte si teď k sobě předpis na brýle a podívejte se na znaménko, které je před těmi dioptriemi napsáno. Pokud uvidíte například: P oko +1,0, jedná se o plusové dioptrie. Pokud najdete P oko -1,25, jedná se o mínusové dioptrie. A pokud najdete na předpisu napsáno něco jako +1,25 -0,25 10°jedná se o astigmatismus, neboli cylindry. Začneme pluskami:
P oko +1,25
Co to znamená? Plusové dioptrie potřebují nosit děti, které jsou tzv. hypermetropické. Super informace, ale vás určitě zajímá, co to znamená prakticky. Možná vás to překvapí, ale děti – hypermetropové vidí všechno. Vidí dobře od dálky i do blízka. Dokonce je hypermetropie v dětském věku normální, tzv. fyziologická a dětské oko by z ní mělo údajně vyrůst.
To se děje tak, že jak oko roste, prodlužuje se. A když oko vyroste o 1 mm, udělá to změnu mínus 3,0 dioptrie. Vysvětlím vám to na příkladu: Vaše dítě má řekněme +3,0 dioptrie a jeho oko vyroste o 1 mm a ono je najednou na 0, tedy vidí dobře.
Jenže dobře vidí i děti, které mají +1,0, +2,0 nebo +3,0 dioptrie. Můžete si to představit třeba jako závaží, které byste každý den nosili. V každé ruce 1 kilo, to dáte, žejo? Ale určitě budou vaše oči unavenější než kdybyste tu činku celý den nenosili. A přesně k tomu slouží brýle. Brýle s plusovými dioptriemi vašemu dítěti pomohou, aby jeho oči nemusely tolik pracovat.
Ale pozor! Určité plusové dioptrie jsou normální a není potřeba je řešit brýlemi. Pokud je vaše dítě bez potíží, vidí všechno, má vyrovnanou zrakovou ostrost v obou očích, má v pořádku všechny zrakové funkce, nevidím vůbec žádný důvod k nošení brýlí. Jinak je to ale u mínusek
P oko -2,0
Pokud jste na předpisu našli mínusové dioptrie, je to kapánek horší. Mínusáci vidí totiž špatně do dálky. Dobrá zpráva je, že na blízko vidí perfektně.
Krátkozrakost u dětí je v dnešní době stále častější a já jsem přesvědčená, že za to může mimo jiné i změna životního stylu. Zářivky, nadměrná práce nebo v případě dětí hra do blízka, počítače, tablety, mobily, tlak na výkon, stres, nedostatek času venku. To všechno může způsobovat očím stres a vést k dioptriím.
Problém je, že samozřejmě i mínusákům roste oko. Pokud vaše dítě má teď -3,0 dioptrie a jeho oko vyroste o 1 mm, to znamená vyroste o další 3 dioptrie, najednou v brýlích nosí -6,0 dioptrií! To je dost! Problém to může být hlavně u kluků a u dětí, které mínusky dostali velmi brzy, řekněme už třeba od 1. třídy. Pravděpodobnost, že oko ještě poroste je větší a tím pádem je větší šance na další narůstání dioptrií.
Hlavně u mínusáků moc doporučuji dodržovat pravidla zrakové hygieny. Jednoduše to znamená, že budete své oči používat stejně, jako je v dětství používala vaše babička. Omezíte elektronická zařízení a přidáte času venku. Pokud byste chtěli, vše najdete mém e-booku.
Ale nečekejte nic světoborného. I obyčejné procházky do přírody mohou pomoci!
Každopádně je jasné, že vaše genetické předpoklady v kombinaci s vašimi každodenními návyky vás přivedly k dioptriím. Pokud nic nezměníte, hádejte co se stane? S velkou pravděpodobností budou dioptrie narůstat dál.
Jak už jsem řekla, vsadila bych se, že vaše babička dobře ví, z čeho se ty oči kazí a jistě vám dobře poradí. A jestli to chcete černé na bílém, mrknete do mého e-booku. Třetí vada se jmenuje astigmatismus a někdy se jí také říká cylindry. Ve skutečnosti se v obou případech bavíme o tom samém.
Našli jste na předpisu na brýle něco jako P oko -2,0 -1,0 85°
Gratuluji, máte astigmatismus. Něco, co se skoro nedá vysvětlit. Je to prostě určitá šišatost. Zkusím to popsat pro představu takto: Představte si kopačák a šišatý míč na americký fotbal.
Stejně jako míč na americký fotbal může být šišaté i vaše oko. Odborně se tomu v optice říká astigmatismus. A astigmatismus, tedy ta šišatost se řeší pomocí cylindrů. A to poslední číslo, 85°? to je pouze směr, který optikovi říká, kterým směrem má to sklíčko zabrousit do brýlí, aby cylindr mohl šišatost oka vyrovnat.
Oko, které má astigmatismus, vidí rozmazaně do dálky i do blízka. To je vše o jednotlivých zrakových vadách, které může vaše dítko mít.
Samozřejmě existuje vše v kombinacích. Vaše dítě může mít plusové dioptrie v kombinaci s astigmatismem, pouze astigmatismus, nebo krátkozrakost, krátkozrakost s astigmatismem atd.
Dostáváme se k další důležité otázce:
Samozřejmě na to máme super tabulky a doporučení. Třeba pokud je vaše dítě bez potíží a má +3,0 dioptrie, brýle nedostane. Ale pokud má +3,25 dioptrie, brýle dostane. Rozdíl čtvrt dioptrie může udělat takový rozdíl! Jenže praxe je trošku jiná a moje zkušenost to jen potvrzuje. Když se totiž jednou vydáte na oční, třeba proto, že jeden nebo oba dva rodiče máte brýle, s velkou pravděpodobností brýle dostane i vaše dítě.
A druhá špatná zpráva na začátek je, že většina brýlí už je na celý život. Respektive až do doby, než se váš puberťák rozhodne, že je prostě nosit nebude.
Jak se v tom máte jako rodiče vyznat? Použijte svůj zdravý rozum a pečlivě zvažujte všechna pro a proti.
Setkala jsem se už ale i s brýlemi o hodnotě čtvrt dioptrie, které byly podle mého názoru zbytečné. Brýle samy o sobě totiž nejsou úplně výhrou. Nosit brýle je opravdu obtěžující,
A právě z toho důvodu se řeší s prominutím každý prd. Dokonale rovné zuby (šup, dáme vám rovnátka), skvrny po rovnátkách také nejsou v módě (šup, vybělíme vám zuby), speciální boty na jakýkoliv sport, do jakékoliv počasí, ideální oblečení je samozřejmostí… Vše navíc módní, barevně sladěné a ideálně každou sezónu nové. Mohla bych pokračovat donekonečna. Všechno to říkám jen proto, že
Dříve nosilo brýle jen pár dětí. Většina z nich si to bohužel pamatuje dodnes, protože se často staly terčem šikany, posměchu, nebo někdy stačilo i pár nevinných legrácek. Dnes jsou brýle v módě, můžete si vybrat z mnoha tvarů, velikostí, barev, značek… Ale to neznamená, že každé dítě brýle potřebuje a musí nosit.
Chci tím snad říct, že nemá smysl chodit na prohlídky k očnímu lékaři? Vůbec ne!
Ale nic se nesmí přehánět. Pokud vašemu dítěti oftalmolog nějáké dioptrie naměřil, není potřeba se hned hroutit, plašit a ještě se slzami v očích jít do optiky vybírat obrroučky…
můžete se nejdřív na chvíli zastavit, rozdýchat to, třeba i pár dní, týdnů nebo dokonce měsíců své dítě sledovat a v případě nějakých slabších dioptrií to klidně ještě zkusit bez nich. Domluvte se se svým oftalmologem, že brýle zatím ještě dělat nebudete a nechte tomu nějaký čas. V té době své dítě sledujte a hlavně si odpovězte na otázku: S čím má problémy? Mohlo by to souviset s viděním? Jaké výhody může mému dítěti nošení brýlí přinést?
Sami znáte své dítě nejlépe a jistě víte, jestli má s viděním potíže a nebo ne. Dejte na svůj zdravý rozum a klidně si s dětmi někdy zahrajte hru Vidím nevidím. Řeknete třeba: Vidím letadlo, vidíš ho taky? A vaše dítě má za úkol daný objekt najít. Ideálně otestujte každé oko zvlášť. Jedno oko můžete zakrýt klidně prázdným kelímkem, dlaní, nebo pirátskou páskou, jak jen budete chtít.
Když bude vaše dítě v 3D kině spokojené, je velká šance, že jeho oči jsou nejspíš v pořádku.
Jakmile ale zjistíte, už se vašemu dítěti už během filmu dělá špatně, mžourá, mrká, mne si oči, sundává si brýle, nebo dokonce z 3D kina odchází s tím, že to nebylo nic extra, byla bych opatrná a zašla bych ještě na funkční měření zraku.
Více informací o měření i kontakt na odborníky, kteří vyšetření provádějí najdete zde >>>. Vyšetření je rychlé a pohodové. Tím myslím to, že vyšetřující je asi 2 metry daleko a dítě může být v bezpečí u maminky na klíně. Speciální fotoaparát vydává zvuky a legračně bliká a během pár vteřin získáte informace o dioptriích, o asymetrickém postavení očí a dalších několik parametrů.
Má to jen jeden háček, vlastně dva:
Na druhou stranu, ale pokud bych doma měla dítě, které je bez potíží. Pokud vím, že vidí všechno. Pokud vím, že mají obě oči vyrovnanou zrakovou ostrost a pokud by při měření Plusoptixem bez rozkapání vyšly dioptrie opravdu slabé, zkusila bych s nošením brýlí ještě chvíli počkat a dítě bych pečlivě sledovala.
Vyšetření u oftalmologů bývá často dost rychlé, pokud tedy opravdu nevěříte naměřeným hodnotám a zároveň máte dítě, se kterým už se dá rozumně domluvit, zkusila bych se ještě před nákupem brýlí zeptat v oční optice, zda vám mohou naměřené hodnoty nasadit do tzv. zkušební obruby. Je to obruba, ve které se vyměňují sklíčka.
Optometrista, nebo oční optik nasadí naměřené dioptrie do zkušební obruby a vaše dítě si ji vyzkouší. A ještě než se zeptáte, jak vidí, tak zkuste chvíli počkat a sledujte své dítě. Pokud to půjde, můžete se projít, podívat se z okna… Nic neříkejte a jen sledujte reakci.
Pokud uslyšíte: jéééé, ty hodiny mají i čísla! Tak je jasné, že vaše dítě vidí s brýlemi lépe. Toto je typická reakce mínusáků nebo dětí s astigmatismem.
U plusáků brýle nepřinášejí takové okamžité zlepšení ve zrakové ostrosti. V každém případe jde spíše o to, aby reakce na nasazené dioptrie nebyla vyloženě negativní. Aby dítě nemělo třeba pocit na omdlení, na zvracení, aby necítilo tlak v očích apod.
Možná už máte brýle doma, ale nikdo je nenosí. Co s tím? Podívejte se hodně kriticky na brýle a řekněte si, zda jste splnili oba předpoklady:
Pokud mají děti nosit brýle rády, potřebují pohodlnou obrubu a dobře změřená sklíčka.
S výběrem obruby vám pomůže personál oční optiky. Požádejte už před zakoupením o přizpůsobení (alespoň zhruba), vše se totiž ještě změní tím, jak se do obruby zabrousí vaše dioptrie. Důležité také je, aby se vaše dítě s brýlemi jen nestálo v klidu, ale aby se třeba prošlo, nebo klidně i několikrát poskočilo na místě, abyste viděli, jestli obruba opravdu drží na nose a neklouže dolů.
Děti bývají totiž dost aktivní a při běhání, až se v létě nosík zapotí, by mohly brýle klouzat dolů a překážet.
Co se týče výběr skel – u dětí doporučuji plastová skla s antireflexem. Plast je lehký a díky antireflexu se v brýlích neodráží rušivá světla, obrazovky atd. S tloušťkou skel a případným ztenčením vám poradí v oční optice.
Dobře změřit dioptrie je pěkný oříšek. To platí u dospělých a ještě více u dětí.
Dioptrie se totiž mohou měnit v průběhu dne, mohou záviset na únavě a já věřím tomu, že i na stresu (stejně jako se mění třeba krevní tlak). A proto je normální, že několik měření ukáže různé výsledky. A ještě jedna komplikace se změřenými dioptriemi je ta, že neexistuje pouze jeden správný výsledek.
Vaše dítě (platí to i u dospělých) může vidět dobře s brýlemi v hodnotě +1,0 dioptrií, ale stejně dobře uvidí i s +1,25 nebo dokonce s +1,5. Stejně tak může vaše dítě vidět s -1,0, s -1,25 nebo dokonce s -1,5. Je pouze na osobní filozofii každého vyšetřujícího, jestli vám předepíše do brýlí všechno (aby se oči neunavovaly), nebo jestli raději předepíší slabší brýle (aby oko mohlo trénovat a nelenivělo). Obojí má svou logiku a těžko se dá určit, kdo má pravdu.
A právě kvůli určité proměnlivosti dioptrií během dne v kombinaci s tím, že každý očař měří trošku jinak, můžete u 10 různých specialistů dojít k jinému výsledku. Jak tedy poznat správně nastavené dioptrie v brýlích?
Takto jednoduše poznáte, že je vše změřené dobře. I malé děti po pár dnech adaptace poznají, že jim to nošení brýlí vlastně pomáhá.
Moc dobře si pamatuji na chlapečka, který si v optice brýle nechtěl nechat ani nasadit na nos. Po několikáté návštěvě se nám podařilo obrubu vybrat a po pár dnech maminka brýle vyzvedla a s hrůzou je nesla domů. A světe div se, brýle pomáhají a malý neposeda je nosí rád. Nasadí si je prý hned ráno po probuzení sám.
Na závěr napíšu ještě něco, co by se hodilo možná na začátek tohoto článku.
Ano, pár uplakaných dětí jsem už zažila, ale mnohem častěji ukápne slzička mamince. A věřím tomu, že hodně z nich se v optice drží, ale o to víc pak možná slzy tečou doma. Naprosto tomu rozumím a vím, že to musí být šok. Brýle rozhodně nejsou něco, co by si člověk přál a už vůbec ne pro své dítě. Není potřeba se za slzy stydět a spíš by mi přišlo zajímavé si pokládat otázku: Proč mi to tak moc vadí?
Připadám si jako neschopná matka, když moje dítě bude nosit brýle? Zkazila jsem něco? Proč mi vadí, že budeme mít brejlouna? Nosila jsem já sama v dětství brýle a smáli se mi? Nechci aby se to samé opakovalo? Zkuste odhalit skutečnou příčinu vašich slz. Možná to bude ve skutečnosti nějaká bolístka z vašeho dětství, nebo třeba přehnané očekávání na sebe jako na supermatku, která zvládne všechno nejlépe.
To, že vaše dítě nosí brýle, neznamená totiž vůbec nic. Je to trochu otrava, jsou to další náklady do rodinného rozpočtu, ale:
A až to všechno vstřebáte a zpracujete, trošku bych popřemýšlela nad tím, proč dioptrie vznikly a jak už jsem psala v tomto článku dříve, hlavně u mínusových dioptrií bych dávala pozor na dodržování pravidel zrakové hygieny.
Teorií o vzniku krátkozrakosti je hodně a nikdo vám nedokáže přesně říct, proč zrovna vaše dítě je krátkozraké. Z části za to může genetika, ale z velké části právě prostředí a způsob, jakým se oči používají. S genetikou nic neuděláme, ale s tím, jak oči správně používat už by se něco udělat dalo.
Pravidla zrakové hygieny jsem pro vás shrnula v e-booku Tajemství dobrého vidění. Nečekejte nic světoborného, zraková hygiena je moderní název pro to, co vaše babička žila každý den a vůbec k tomu nepotřebovala studovat vysokou školu, pročítat internet a pročíst hromadu knih jako já.
Já vím jen jedno, jednodušší je prevence. Pokud chcete pro oči (svého dítěte, ale i svoje) udělat něco dobrého hned teď, tak vypněte internet a jděte se projít ven. Neznám nikoho, kdo by si zkazil oči tím, že tráví moc času venku, pozorováním zvířátek v lese:-).
Uf, to jsem se rozepsala! Doufám, že tady je všechno, co by vás k dětským dioptriím mohlo zajímat. Pokud vás ještě něco napadne, klidně mi napište e-mail na lucie@luciekrepelova.cz, nebo se mrkněte na Facebook nebo Instagram. Ale jak říkám, běžte raději ven, tam vám bude nejlíp :-).