Ilustrační obrázek dioptrické brýle

5 tipů, jak správně vybrat dětské dioptrické brýle

Dioptrické brýle jsou buď kovové nebo plastové? Kulaté nebo hranaté? Výrazné nebo jemné? Černé nebo barevné? Se sedýlky nebo bez?

Otázky, které trápí spoustu rodičů, kteří vybírají dětské dioptrické brýle pro soji ratolest. Každý má prioritu někde jinde – někomu jde o pohodlí, jinému rodiči o vzhled. Někdo si chce vybrat sám, jiný si nechá poradit a někdo nechá dítě, ať si vybere samo.

Hlavně, aby se mu ty brýle líbily a aby je rád nosil… Že?

Které budou ty nejlepší? Možná vás zklamu, ale o módních trendech tento článek nebude. Ale zase v něm najdete spoustu praktických tipů, jak brýle správně vybrat hned napoprvé.

Probereme to teď hezky postupně:

 • Kovové nebo plastové?
 • Jak by měly brýle sedět na nose?
 • Správná velikost skel?
 • Jak vybrat vhodnou šířku brýlí?
 • A jak se pozná akorát dlouhá nožička?

Dětské dioptrické brýle mohou být:

 • kovové
 • plastové

Kovové obroučky

Kovové obroučky jsou tenčí, jemnější a uprostřed mají naletované držáky tzv. sedýlek. To je místo, kde brýle sedí dítěti na nose.

Obrovskou výhodou je, že tyto držáčky se dají ohýbat a díky tomu se přizpůsobí každému nosíku.

Ale pozor, přesně toto ohýbání a variabilita se mohou stát i prokletím. Menší děti někdy sedýlka okoušou (ano, to jsem zažila), nebo se občas podaří ulomit. Není to žádný problém, opravu vám provedou v každé oční optice, ale může to způsobit nepříjemnosti. Zvlášť když optiku nemáte hned za domem.

Plastové obroučky

jsou z lehčího materiálu, a proto mohou být na nošení příjemnější. Jednoduše nestudí. Rám je silnější a proto krásně schová i silnější dioptrie, nebo rozdíl v dioptriích mezi očima.

U dětí je totiž poměrně časté, že každé oko potřebuje jinou sílu skel. To se projeví tím, že každé sklíčko je jinak tlusté. A právě plastová obroučka to schová tak, že si toho běžný smrtelník ani nevšimne.

Plastové obroučky jsou vyrobeny tak, aby sedly na určitý typ nosu. Tyto brýle buď sednou nebo nesednou. Nedá se s nimi nic moc dělat, nedají se přizpůsobovat. A proto si dávejte při výběru pozor, aby byly na nose opřeny co největší plochou.

Pojďme dál:

Jaká je správná velikost skel?

Skla by měla být dostatečně velká proto, aby se dítě nemohlo dívat nad nebo pod obrubou. Jak to zjistíte?

Nasaďte dítěti brýle, posaďte se naproti sobě, nebo si k dítěti dřepněte a podívejte se na ně zepředu ve výšce jeho očí. Oko by mělo být někde uprostřed.

Hlavní je, aby nad okem bylo ještě dost sklíčka. Aby obroučka nezasahovala do zorného pole. Proč?

 1. Malá sklíčka omezují rozhled. Dítě pak při koukání stále vnímá obrubu a to je ruší.
 2. Čím menší obruba, tím větší je pravděpodobnost, že se vaše dítě bude dívat mimo ni a ne přes skla. A takové nošení je k ničemu.

Proto je ideální, když jsou obroučky spíše kulatější.

Jaká je ideální šířka pro dioptrické brýle?

Nasaďte dítěti brýle a podívejte se na ně přímo zepředu.

Straničky by se neměly rozjíždět do stran, neměly by ani ležet na spáncích. Takový brýle mohou děti tlačit a způsobovat až bolesti hlavy.

Ale obruba by neměla být ani příliš velká, respektive široká. I když se vás bude vaše spořivé já snažit přesvědčit, že je to super, protože mu brýle dýl vydrží, nenechte se.

Nejlepší šířka brýlí je tak akorát.

Už se blížíme ke konci. Aby dioptrické brýle na obličeji držely,mají svoje nožičky, nebo li straničky

Tady si dávejte extra velký pozor, aby stranice nebyly dítěti moc dlouhé. Jak to poznáte?

Když se při výběru brýlí podíváte dítěti za uši, uvidíte místo, kde se stranička ohýbá směrem dolů. A toto místo by mělo být hned za uchem. Aby brýle držely na obličeji a nepadaly z nosu dolů.

Pozn. nebude to tak automaticky, ale poprostě očního optika, aby vám vaše favority přizpůsobil. Díky tomu uvidíte, jestli brýle sedí dobře i za ušima.

Připadá vám, že vybrat dioptrické brýle je moc složité? Vůbec se toho nebojte.

 1. v oční optice vám rádi poradí a pokud byste měli pocit, že se vám jen něco snaží prodat, běžte jinam. Brýle musí na obličeji sedět co nejlépe, aby dítěti nepřekážely, neklouzaly z nosu, netlačily ho a podobně. Zkrátka by brýle měly být co nejpříjemnější.
 2. Je to jednoduché: Shneme si to: začneme uprostřed brýlí na nose a půjdeme postupně až za uši:
 • Na nose by měla být obruba opřená co největší plochou.
 • Oči by měly být uprostřed skel.
 • Obruba by měla sedět co nejblíže k očím
  TIP: pozor na dlouhé řasy, které pak špiní sklíčka a děti to může pěkně rozčilovat, když se při každém mrknutí otřou o skla. Řešením je vybrat kovovou obrubu, která se dá na nose lépe přizpůsobit)
 • Šířka obruby tak akorát: nožičky by se neměly rozjíždět do stran, ale obruba by neměla být ani moc široká.
 • A konečně straničky: tady stačí zkontrolovat jejich délku, aby nebyly moc dlouhé. Ohnutí by mělo být přímo za uchem.

Dobrá rada nad zlato: Nechte dítě, ať si samo vybere

Super tip, ale rovnou vás upozorním, že to nefunguje. Asi 95% dětí si totiž vybere brýle naprosto nevhodné. A co pak s tím?

Řešení samozřejmě existuje. Udělejte spolu s optikem předvýběr.

Zvolte vhodné obroučky, vyberte například 2 nebo 3 favority, které sedí z pohledu optika, líbí se vám z pohledu rodiče (třeba když jste si nastavili finanční strop). A teprve z těchto pár kousků si dítě samo vybere.

Díky tomu budou spokojení všichni.

Tak co, je to věda? A to ani nemluvím o barvách, značkách a lákadlech ajko jsou kočičky, srdíčka, nebo superhrdinové.

Téda to jsem se rozepsala. A to jsme se ani nedostali k výběru skel. O tom vám řeknu někdy příště.

Teď vám jen prozradím, že jak člověk jednou začne s brýlemi, už se jich málokdy zbaví (teda pokud nezačne nosit kontaktní čočky, nebo nejde na laserovou operaci. Ale to je na další článek).

Pokud vás zajímá, jak svoje oči správně používat, aby se dioptrie alespoň nezesilovaly, mrkněte na můj eBook Tajemství dobrého vidění. Mimochodem, dioptrie se dají zrakovým tréninkem i snížit. Pokud o tom uvažujete, ozvěte se mi na email lucie@luciekrepelova.cz . Ráda vám pomohu.

A pokud vás trápí tupozrakost, určitě se podívejte na můj Onlinekurz Léčba tupozrakosti. Brýlím a sklům se tam věnujeme 1 celý den a díky tomu zjistíte i spoustu vychytávek, jak přizpůsobit brýle, které zas až tak dobře nesedí.

Je optometristka a expertka na dětské oči. Autorka eBooku Tajemství dobrého vidění >>. Její specialitkou jsou poruchy vidění, které způsobují potíže s učením. Lucie umí odhalit i skryté poruchy vidění. Zjištěné nedostatky vycvičit zrakovým tréninkem a tím dětem pomoci ve škole i ve volném čase. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.