Jak správně na cvičení tupozrakosti?

Jak správně na cvičení tupozrakosti?

Samozřejmě ideální by bylo cvičení tupozrakosti ve specializované ambulanci jako je třeba zde. .

Jenže realita je jiná. Ve vašem městě žádná taková není, mají plno, nebo z jakýchkoliv důvodů nemůžete dojíždět na léčbu. A tak nezbývá než začít cvičit doma.

Třeba já pak v oční optice potkávám 2 typy lidí…

Bezradné rodiče, kteří říkají: Když on ten okluzor nechce. (A mě se chce říct: Vám by se to taky nelíbilo. Je úplně normální že řve. Musíte vydržet a najít způsob, jak to půjde).

A ti druzí jsou už dospělí, nevidí na jedno oko a říkají mi: Já jsem měl jako děcko nosit brýle a klapku na oku, ale naši se mnou tenkrát nic nedělali. (Ne, opravdu mi neříkají: Víte, já jsem řval jak šílenej, máma už nevěděla co se mnou a tak to nakonec vzdala).

Co budou říkat vaše děti jednou o vás?

Ten příběh dobře znáte. Zažili jste šok, že vaše dítě nevidí. Máte mu zalepit zdravé oko a cvičit to špatné. Už jsem o tom psala v tomto článku o tupozrakosti. Zbývá vyřešit jednu takovou drobnost:

Cvičení tupozrakosti přináší spoustu otázek: Co, jak cvičit a jak často?

Typické rady jsou: Můžete třeba malovat, nebo obkreslovat obrázky, navlékat korálky a tak. Super. První den, druhý den… Za týden už toho má dítě dost a po 14 dnech nemůžete pastelky a korálky ani vidět.

Upřímně: vás by to bavilo? Každý den, pořád dokola to samé? Zřejmě ne, že?

Vývoj zraku má svá pravidla, stejně jako cvičení. A ta je potřeba dodržet.

Je to stejné, jako když chcete upéct chleba:

 1. Nachystáte si suroviny,
 2. navážíte si je
 3. smícháte je dohromady,
 4. dáte do trouby a upečete.

A co se stane, když dáte víc mouky, nebo soli? Nebo když naopak něčeho výrazně uberete? Nebo když nedodržíte postup? Nebude to k jídlu. Jinými slovy, nebude to fungovat.

Se cvičením očí je to stejné. Je možné, že cvičíte každý den, ale špatně. Nebo neefektivně. Ano, je to lepší než nic, ale léčba pak trvá zbytečně dlouho.

Rozhodla jsem se proto napsat takový základní recept, jak správné cvičení doma sestavit

Každé cvičení by mělo zahrnovat 4 oblasti: Oční pohyby, zaostřování, spolupráci obou očí a představivost.

1. Oční pohyby 

Cílem tohoto cvičení je, aby se umělo dítě podívat hodně doprava, hodně doleva, nahoru a dolů, zkrátka všemi směry. Tyto pohyby očima by měly být plynulé a klidné.

Jak se to cvičí?

U menších dětí vezměte kousek jídla, nebo plyšáka a ukažte jim ho. A až se prcek začne dívat, posunujte ho pomaličku jiným směrem.

Malým dětem pomůže, když na hračku budou ukazovat prstem, budou se tak lépe soustředit. Starší děti to zvládnou bez ukazování. Procvičte takto každý směr.

TIP: Při tréninku pak můžete s dětmi opisovat očima třeba ležaté osmičky. Stačí 3 minutky.

2. Zaostřování

Zaostřování je druhá velmi důležitá funkce očí. Díky tomu vidíte dobře na blízko i na dálku.

Zdravé oko vidí dobře do dálky, když je uvolněné. A do blízka zase když pracuje, když tzv. zaostřuje.

Jinými slovy: Oči se při pohledu do dálky uvolňují a při pohledu do blízka musí pracovat.

Jak se to cvičí? Stačí se dívat střídavě do dálky a do blízka. Tím procvičíte zaostřování. Takže jak cvičit? Vezměte si knížku ven, nebo jděte k oknu. Podívejte se do knížky, prohlížejte si obrázek a pak se podívejte do dálky. V knize najdete třeba auto a pak se podíváte z okna na strom. A pak zase do knížky. A takhle to střídáte 2 – 3 minuty.

3. Spolupráce obou očí

Spolupráce obou očí je schopnost očí spojit obrázek z pravého a z levého oka dohromady. To, že máme 2 oči je super výhoda:

 • Díky tomu vidíme 3D.
 • Odhadujeme vzdálenosti.
 • Určujeme směr a rychlost pohybu a spoustu dalších věcí.

Průšvih nastane, když spolu obě oči nespolupracují tak, jak mají. A to je přesně případ tupozrakosti. Dítě vidí na jedno oko výrazně lépe a oči kvůli tomu neumí koukat dohromady. 3D obrázky proto nefungují.

Proto je potřeba hledat trojrozměrnost v reálném světě. Budete dělat věci u který se musí odhadovat vzdálenost. Můžete třeba házet míčky do kyblíku. Nebo šišky do vody, to je jedno. Zkrátka při cvičení očí zapojíte hmat.

4. Představivost

A poslední zrakovou funkcí je představivost. Co je to?

Je to to vše, co se stane ve vaší hlavě, když řeknu slovo pomeranč. Nebo třeba pes, princezna, krásný dům… Každý si v hlavě vybaví něco trošku jiného.

Co se vybavilo vám? Vidíte ten pomeranč? Oranžový kulatý voňavý, uvnitř šťavnatý? Tohle přesně je vizualizace. Je to spojení všech předešlých zrakových funkcí dohromady. Je to schopnost si představit něco, co nemám přímo před sebou.

Tip na cvičení: Najděte doma několik předmětů, které vaše dítě dobře zná a dejte je do látkové tašky. Třeba lžičku, klíč, dřevěnou kostku, kousek LEGA, co je zrovna při ruce. A dítě bude pouze hmatem hádat, co to je.

Takže si to shrneme: jak sestavit ideální cvičení tupozrakosti doma?

 1. Oči se nejprve rozhýbou,
 2. pak zaostřují na různé vzdálenosti,
 3. pak se procvičí oči ve spolupráci
 4. a nakonec se zapojí představivost.

Všechny zrakové funkce krásně rozvíjíte venku v přírodě. Jděte do lesa, sbírejte šišky. Dítě u toho bude hýbat očima, bude se dívat na různé vzdálenosti, bude se jich dotýkat, bude s nimi házet… Zkrátka úplně přirozeně budete rozvíjet zrakový systém.

Tip navíc: Pokud při cvičení zapojíte i rovnováhu, bude to mít extra účinek. Jak na to? Stačí si při cvičení stoupnout na jednu nohu, nebo třeba na balanční podložku. Díky této drobné změně bude cvičení ještě intenzivnější.

Co když cvičení při tupozrakosti nefunguje? Děláte co můžete, ale výsledky nikde?

Pokud se v tom plácáte už dlouho, blíží se třeba nástup dítěte do školy, nebo vaše dítě do školy už chodí, zvažte možnost zrakového tréninku. 

Proč? Je to jednodušší a efektivnější cesta:

Protože:

 • dostanete přesný plán, co kdy a jak cvičit a hlavně
 • dostanete pomůcky.

Díky tomu máte méně starosti s přípravou a stačí si najít každý den 15 minut na cvičení. Vždyť i ti nejlepší profíci ze světa sportu mají své trenéry. Nikdo na olympiádě neřekne: Mamka se mnou cvičila, co ji zrovna napadlo.

Hlavně nezapomínejte na toto:

Tupozrakost se dá vyřešit v jakémkoliv věku

Nevěště hlavu a hlavně neztrácejte naději, pokud máte starší dítě. Tupozrakost se dá vyřešit v jakémkoliv věku. Dokonce i v dospělosti. Platí jednoduché: Čím dřív začnete, tím dřív uvidíte výsledky.

Takže na nic nečekejte a domluvte si konzultaci klidně hned dnes. Stačí napsat na email lucie@luciekrepelova.cz

PS: Pokud máte zájem o kurz LÉČBA TUPOZRAKOSTI ZDARMA, mrkněte sem. 

PS2: Pro další inspiraci mrkněte na Facebook (Zrakový trénink) a na Instagram (Vidim.skvele.inspirace)

Je optometristka a expertka na dětské oči. Autorka eBooku Tajemství dobrého vidění >>. Její specialitkou jsou poruchy vidění, které způsobují potíže s učením. Lucie umí odhalit i skryté poruchy vidění. Zjištěné nedostatky vycvičit zrakovým tréninkem a tím dětem pomoci ve škole i ve volném čase. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.